Najważniejsze rady dla nowicjuszy w pracy

Jesteś nowy? Chcesz odnieść sukces w firmie, a nie wiesz, jak nie zrazić do siebie współpracowników i szefa? Oto garść rad, które pomogą nowicjuszom odnaleźć się w nowej pracy.

Najważniejsze rady dla nowicjuszy w pracy

Jesteś nowy? Chcesz odnieść sukces w firmie, a nie wiesz, jak nie zrazić do siebie współpracowników i szefa? Oto garść rad, które pomogą nowicjuszom odnaleźć się w nowej pracy.

  1. Spisuj sobie wszystkie polecenia i rady Pamiętaj, że masz mniej doświadczenia, niż inni pracownicy. Dlatego najpewniej, gdy otrzymasz polecenie, dostaniesz także kilka wskazówek, jak je wykonać. Jeśli dokładnie to sobie zapiszesz, nie będziesz musiał dopytywać i wyjaśniać wątpliwości. Dzięki temu będziesz sprawiał wrażenie pracownika, który łapie wszystko w lot. Notatki ze spotkań czy zebrań także stanowią kopalnię wiedzy o tym, co się dzieje w firmie i jakie są zależności między pracownikami. Zapisuj sobie wszystkie spostrzeżenia, a potem na spokojnie przeczytaj - poznasz firmę szybciej, niż się spodziewasz.
  1. Bądź społeczny Nowa praca nie jest miejscem dla przesadnie nieśmiałych. W większości firm obowiązują pewne zasady, a osoby je naruszające są na cenzurowanym - niezależnie od tego czy są nowe czy pracują od dawna. Osoby towarzyskie, które zawierają sporo nowych znajomości, mogą w takich sytuacjach znaleźć ochronę - zawsze znajdzie się ktoś, kto powie, jak uniknąć kłopotów czy poradzi jak postąpić w konkretnej sytuacji. Mruki i ci, którzy żyją na osobności, na takie szczęście nie mają co liczyć. Nie musisz się idealnie zgrać ze wszystkimi współpracownikami już pierwszego dnia. Adaptacja jest procesem. I to bardzo ważnym, bo współpracownicy są tymi ludźmi, z którymi będziesz spędzać mnóstwo czasu.

3 . Rób, co do ciebie należy, ale nie przesadzaj z innowacyjnością

To bardzo ważna sprawa. Na początku nowej pracy nigdy nie wyskakuj z "pomysłami racjonalizatorskimi", nie naciskaj na potrzebę zmian w organizacji i nie proponuj od razu rewolucyjnych, swoim zdaniem, rozwiązań. To nie jest twoje zadanie. Ty masz dobrze wykonywać pracę, której zresztą na razie się uczysz. Na proponowanie własnych rozwiązań przyjdzie czas. Jeśli zrobisz to zbyt szybko, możesz zrazić do siebie wiele osób - przecież wśród współpracowników są pewnie ci, którzy obowiązujące w firmie zasady wprowadzali.

  1. Podtrzymuj znajomość ze współpracownikami poza pracą

Jeśli twoi współpracownicy zapraszają cię na lunch lub chcą spotkać się poza pracą, warto znaleźć na to czas. Koledzy z pracy mogą bowiem sprawić, że czas w firmie będzie mijał przyjemnie, ale - gdy poczują się odrzuceni - mogą także mocno skomplikować wymarzoną ścieżkę kariery.

  1. Urządź swoje biurko

W pierwszych dniach czy tygodniach w nowej pracy, nawet wygląd biurka może okazać się pomocny. Rodzinne zdjęcie czy ulubiona tapeta na biurku komputera poprawiają humor. W takich warunkach, gdy czujesz się bardziej po "domowemu", lepiej się pracuje. Uważaj jednak, gdy swoje miejsce pracy dzielisz z kimś innym. Jeśli za bardzo zaanektujesz przestrzeń, możesz narazić się na niezbyt przyjemne uwagi.

  1. Porozmawiaj z szefem o swojej pracy

Nie wszyscy menedżerowie sami z siebie powiedzą ci, czy wykonujesz swoją pracę prawidłowo. Ważne jest więc, aby szukać tych informacji na własną rękę, zwłaszcza gdy jesteś nowym pracownikiem i masz szansę, by coś zmienić jak najszybciej. Nie możesz bać się ewentualnej krytyki. Gdy umówisz się z szefem na rozmowę o swojej pracy, będzie on bardzo zadowolony widząc, że tobie na tym zależy. Zawsze przyniesie to więcej plusów niż minusów, szczególnie, gdy uwagi wdrożysz w życie.

  1. Dbaj o dobry kontakt z kadrami

Każdy nowy pracownik to mnóstwo papierkowej roboty dla działu kadr. Trzeba przecież przygotować dokumenty bankowe, formularze podatkowe, emerytalne, ubezpieczenia, etc. Nie ociągaj się i dostarcz dane, jakich dział kadr potrzebuje, jak najszybciej. Niepotrzebne telefony z ponagleniami nie będą cię odciągać od pracy. Możesz mieć także pewność, że wypłatę dostaniesz w terminie.

GV

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)