Trwa ładowanie...
emigracja

Najwięcej osób wyjeżdża z Podkarpacia, Lubelszczyzny i Śląska

Ponad 70% emigrantów to osoby między 18. a 34. rokiem życia, zwykle dobrze wykształcone. Najwięcej osób wyjeżdża z Podkarpacia, Lubelszczyzny i Śląska - wynika z raportu "Współczesne procesy migracyjne w Polsce a aktywność organizacji pozarządowych w obszarach powiązanych z rynkiem pracy".
Share
Najwięcej osób wyjeżdża z Podkarpacia, Lubelszczyzny i Śląska
Źródło: wp.pl, Fot: Konrad Żelazowski
d27ic6z

Raport zaprezentowano na konferencji w Warszawie. Polacy najczęściej wyjeżdżają do Wielkiej Brytanii, Irlandii i Niemiec. Jak powiedział jeden ze współautorów raportu Paweł Kaczmarczyk, "nawet jeżeli przyjąć, że po 1 maja 2004 roku z Polski wyjechało 2 mln ludzi, to chociaż nie ma to bezpośredniego wpływu na polski rynek pracy, ma znaczenie dla społeczności lokalnych". Zaznaczył, że często podejmując decyzję o emigracji, nie uwzględnia się, że można znaleźć pracę, przenosząc się np. do innego miasta.

Blisko 50-60% emigrantów deklaruje, że zamierza wrócić do kraju. Główny doradca premiera Michał Boni powiedział, że w ciągu miesiąca - półtora rząd planuje powołanie zespołu ekspertów ds. imigracji. Jednym z celów tego zespołu byłoby opracowanie w ciągu paru miesięcy założeń polityki imigracyjnej, by m.in. ułatwiać poszukiwanie pracy w Polsce tym, którzy planują wrócić.

d27ic6z

Podziel się opinią

Share
d27ic6z
d27ic6z