Największe przedsiębiorstwa świata

Przedstawiamy obszerny raport dotyczący największych i najlepiej rozwijających się przedsiębiorstw świata.

Największe przedsiębiorstwa świata
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Na liście Forbes Global 2000 znajdują się największe i najpotężniejsze spółki giełdowe na świecie. Przetasowania tych międzynarodowych gigantów odbywają się na ogół w tempie, w jakim poruszają się lodowce, choć czasami – tak jak w niestabilnym ostatnio sektorze finansowym – mogą być bardziej raptowne.

Anomalie gospodarcze lub złe wyniki mogą sprawić, że całkowicie znikną z listy. W każdym razie, nasze wyczerpujące zestawienie stanowi najlepszą analizę porównawczą korporacji. Wynika z niego, że stale zmniejsza się dominacja korporacji z krajów rozwiniętych. Ze względu nie tylko na wielkość, ale także na to, na czym najbardziej zależy inwestorom wybraliśmy globalnych liderów rozwoju, elitarne grono korporacji, które wyznaczają standardy w swoich branżach.

Prowadzony przez Forbesa ranking największych przedsiębiorstw świata nie jest kolejną jednostronną listą opartą na pojedynczym wskaźniku, na przykład wartości sprzedaży. Zamiast tego, bierzemy pod uwagę sprzedaż, zyski, aktywa i wartość rynkową, aby uszeregować firmy według ich wielkości. Tegoroczna lista pokazuje dynamikę globalnego biznesu. Ranking obejmuje 62 kraje. Dominują wciąż USA (515 wpisy) i Japonia (210 wpisów), choć łącznie mają 33 wpisy mniej.

Najbardziej zyskały w tym roku następujące kraje: Chiny kontynentalne (113 wpisów), Indie (56 wpisów) i Kanada (62 wpisy). Na liście Global 2000 jest teraz nawet Oman i Liban. Jest też coraz więcej korporacji z Irlandii, RPA i Szwecji.

W sumie, firmy z listy Global 2000 mają 30 bilionów dolarów przychodu, 1,4 biliona dolarów zysku, 124 bilionów dolarów aktywów i 31 bilionów dolarów wartości rynkowej. Wartości wszystkich wskaźników spadły od zeszłego roku z wyjątkiem wartości rynkowej, które wzrosła o 61 proc.

Analiza listy Global 2000 pokazuje, że pomimo zamieszania w sektorze finansowym, banki nadal przeważają, z wynikiem 308 na 2000 firm, w dużej mierze dzięki wartości swoich aktywów. W branży gazowo-naftowej (115 wpisów) zanotowano wysoką sprzedaż, zysk i wartość giełdową, jednak w zeszłym roku sektory te nie należały do liderów pod względem wzrostu. Firmy ubezpieczeniowe (wzrost o 27%) zwyciężyły w kategorii wzrostu sprzedaży, podczas gdy największy wzrost zysków zanotowały firmy farmaceutyczne i biotechnologiczne (wzrost o 20%).

Na naszej liście znalazło się wielu liderów rozmaitych branż, którzy podejmują strategiczne decyzje, aby móc łatwiej poruszać się w tych ciężkich ekonomicznie czasach. Wśród nich znajduje się tajwański Acer, który do 2011 planuje zostać największym sprzedawcą laptopów i netbooków, oraz duńska firma biotechnologiczna Novozymes, która szuka nowych zastosowań dla enzymów.

Od kilku lat wyróżniamy również ważną podkategorię listy Global 2000: wielkie firmy, które mają też wyjątkowo wysoki wskaźnik wzrostu. Aby znaleźć się w gronie globalnych liderów rozwoju, przedsiębiorstwo musi wyróżniać się spośród konkurencji szybkością rozwoju, zwrotem z inwestycji i widokami na przyszłość. Większość ze 130 liderów w tej dziedzinie w ciągu ostatnich pięciu lat zwiększyła swoje przychody o co najmniej 28% rocznie, a roczne zyski udziałowców o 20%.

Zarówno Acer, jak i Novozymes znalazły się na liście globalnych liderów rozwoju, a 77 ze 130 firm z tego elitarnego grona ma główne siedziby poza USA. Nasza lista obejmuje tak znane na całym świecie marki, jak belgijski Anheuser-Busch Inbev, H&M i Honda Motor, a także mniej znane firmy, jak np. australijski producent leków CSL.

Wśród godnych uwagi amerykańskich globalnych liderów rozwoju znaleźli się: Apple, Google, McDonald's i Nike.

Aby odszukać te supergwiazdy globalnej gospodarki, przeanalizowaliśmy 26 gałęzi przemysłu objętych rankingiem Global 2000 (wyłączając przedsiębiorstwa handlowe) i przyznaliśmy każdej z firm punkty za wzrost sprzedaży i zyskowności długo- i krótkoterminowej, zwrot kapitału, niski stosunek długu do kapitału i łączny zysk w okresie pięciu lat. Niektóre z innych wymagań stawianych przed kandydatami do listy liderów wzrostu: akcje notowane na amerykańskiej giełdzie lub amerykańskie kwity depozytowe, dodatni stosunek aktywów do pasywów oraz sprzedaż o wartości co najmniej 1 miliarda dolarów.

Scott DeCarlo
Forbes

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)