Największy bank świata już oficjalnie w Polsce

KNF zapoznała się z dokumentami Industrial and Commercial Bank of China, co oznacza że ten największy bank świata będzie mógł otworzyć w Polsce swój oddział.

Największy bank świata już oficjalnie w Polsce
Źródło zdjęć: © AFP | Mark Ralston

20.03.2012 | aktual.: 21.03.2012 06:16

- Komisja Nadzoru Finansowego zapoznała się z notyfikacją w sprawie utworzenia oddziału na terytorium Polski przez instytucję kredytową z Luksemburga:Industrial and Commercial Bank of China (Europe) SA - ten krótki komunikat rewolucjonizuje naszą bankowość, bo za około miesiąc oficjalnie ruszyć może działalność w Polsce największego banku świata.

Chińczycy z ICBC muszą odczekać jeszcze miesiąc, by oficjalnie można było powiedzieć, że mamy w Polsce pierwszy chiński bank. Notyfikację do KNF złożyli bowiem w połowie lutego, a od tego terminu musi minąć dwa miesiące, zanim bank oficjalnie rozpocznie działalność.

Ponieważ ICBC działać będzie na podstawie europejskiego paszportu bankowego swojego banku-córki w Luksemburgu, więc nie potrzebuje specjalnego zezwolenia i wystarczyła jedynie notyfikacja. I z tą Chińczycy mieli jednak problemy. Na początku lutego KNF odrzucił ich dokumenty i poprosił o uzupełnienie.

Tym razem notyfikację przyjął do wiadomości, ale zobowiązał chiński bank aby jego klienci byli zawsze informowani o tym, że nadzór nad bankiem sprawuje luksemburski odpowiednik KNF, a depozyty w nim trzymane są gwarantowane przez tamtejszy system. Jednocześnie jednak wszystkie ewentualne procesy związane z działalnością banku mają odbywać się przed polskimi sądami.

- Chcemy, żeby klienci banku byli dobrze poinformowani, na jakich zasadach ICBC będzie funkcjonował w Polsce i by nie stosował arbitrażu regulacyjnego - mówi Katarzyna Mazurkiewicz z biura prasowego KNF.

Co kryje się pod tym sformułowaniem? Komisja chce, by chiński gigant, choć nie podlega jego nadzorowi, stosował się do jego zaleceń i rekomendacji, tak by nie działał w oderwaniu do polskiego systemu bankowego. Chińczycy nie zamierzają jednak ostro rywalizować z naszymi bankami. Wręcz przeciwnie w wejściu do Polski pomagał im PKO BP. Co więc zamierza robić ICBC?

- Skupi się zapewne na działalności w sektorze energetycznym, budowlanym, infrastrukturalnym. Dzięki niemu będzie można łatwiej finansować duże inwestycje. Będzie też zachęcał do inwestowania w Polsce chińskie firmy. Zapewne spróbuje też skłonić polskich partnerów do inwestowania w Państwie Środka - mówi Jarosław Dąbrowski, który pilotował wejście na polski rynek ICBC.

Oprócz tego banku swój oddział chce też otworzyć w Polsce Bank of China(BoC), czwarty co do wielkości bank świata. Problemem jest tu kwestia niedotrzymanych gwarancji przez BoC udzielonych GDDKiA, gdy ta podpisywała umowę na budowę autostrady A2 z chińską firmą Covec. Najprawdopodobniej i tę sprawę uda się szybko załatwić i BoC także szybko pojawi się u nas.

- To już finalny etap. W zeszłym tygodniu nasi przedstawiciele mieli spotkanie w KNF. Dopytywano tam o szczegóły. Sądzę, że decyzja zapadnie na początku kwietnia - mówi Bartosz Komasa, dyrektor ds. rozwoju w Bank of China w Polsce.

Obraz

O wejściu do Polski chińskich banków jako pierwsi poinformowaliśmy w grudniu ubiegłego roku. Sprawa przyspieszyła po wizycie prezydenta Bronisława Komorowskiego w Chinach. ICBC i BoC na razie skupić mają się na działalności korporacyjnej, ale z czasem być może zaczną też oferować usługi dla wszystkich Polaków.

chinypko bpbank of china
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)