Największy błąd przy dawaniu napiwków. To jak policzek dla kelnera
W Polsce chociaż napiwki nie są obowiązkowe, to regularnie są dodawane do rachunku jako wyraz wdzięczności za dobrą obsługę. Problem pojawia się w kwestii tego, ile powinien wynosić i jaką formę powinna przyjąć ta dodatkowa opłata.
Jaką kwotę zostawić?
Z reguły napiwek to 10-15 proc. wartości rachunku, chociaż są i tacy klienci, którzy zostawiają więcej. W Polsce napiwki rzadko są automatycznie doliczane do rachunków. Jest to bardziej powszechne przy obsłudze większych grup.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W Wigilię wolne czy do pracy? Oni chcieliby wcześniej świętować
Normy dotyczące napiwków mogą się różnić w zależności od kraju. Na przykład we Włoszech, Francji czy Portugalii obowiązują inne zasady niż w Polsce. Z kolei w Stanach Zjednoczonych standardowy napiwek to około 20 proc. wartości rachunku.
Największy błąd jaki można zrobić
Niektórzy sądzą, że drobne pieniądze są odpowiednie jako napiwek, jednak warto unikać tipów o wyjątkową niskim nominale. Zostawienie 48 groszy może być nawet odbierane jako zniewaga dla kelnera - ostrzega blog krytykakulinarna.com.
Najlepszy sposób na danie napiwku
Zazwyczaj napiwek pochodzi z nadwyżki po zapłaceniu rachunku. Na przykład, gdy rachunek wynosi 72 zł, a płacimy 80 zł, nadmiar stanowi informację dla kelnera, że różnica jest dla niego. Najlepiej, aby napiwek był wręczany gotówką, co daje pewność, że trafi on do osoby, która nas obsłużyła.
Jeśli decydujemy się na płatność kartą, możemy poprosić o doliczenie napiwku do rachunku, lecz te pieniądze są przeważnie dzielone między pracowników i mogą być opodatkowane. Dlatego dobrze jest nosić przy sobie gotówkę, nawet jeśli zamierzamy płacić kartą.