Trwa ładowanie...
dgck455

Największy spadek w historii bitcoina. Ostro w dół, a potem ostro w górę

Od poniedziałku na rynku bitcoina zapanowały minorowe nastroje. W środę najważniejsza kryptowaluta spadła nawet do poziomu o ponad 4 tys. niższego od historycznego rekordu. Potem odbiła w górę. Kapitał wcale nie uciekł z rynku, a tylko przesunął się w stronę innych kryptowalut.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
To co się dzieje na bitcoinie, to wciąż prawdziwa jazda bez trzymanki
To co się dzieje na bitcoinie, to wciąż prawdziwa jazda bez trzymanki (Materiały prasowe)
dgck455

Ostatnia dłuższa seria spadków przydarzyła się bitcoinowi we wrześniu. Wtedy w ciągu pięciu kolejnych dni kurs zszedł o aż 29 proc. Oznaczało to zejście z ceny o 1,3 tys. dol.

Cóż to jednak jest wobec spadku o aż 4 tys. dol. pomiędzy niedzielnym rekordem 19 783,06 dol., a środowym minimum 15 577,74 dol., osiągniętym przed godz. 2:00 naszego czasu?

Dwanaście godzin później kurs zdążył się jednak podnieść z zapaści do 17,7 tys. dol., czyli kursu wyższego do zamknięcia z poprzedniego dnia. Prawdziwy roller coaster. Część graczy potraktowała najwyraźniej przecenę jako okazję do zainwestowania pieniędzy.

dgck455

Notowania bitcoina na platformie BitStamp w ostatnim tygodniu (dol.)

   Money.pl
(Money.pl)

Prezes kolejnego banku ostrzega przed kryptowalutami

Według średniej wyceny z 7,6 tys. platform obrotu kurs bitcoina spada w środę o 7 proc. Zainteresowanie wyraźnie przesunęło się w stronę bitcoin-cash, dotąd trzeciej kryptowaluty rynku po bitcoinie i ethereum, która wydzieliła się z bitcoina w sierpniu.

dgck455

Zyskała w środę aż 50 proc. Co ciekawe wzrostowi bitcoin-cash towarzyszy informacja, że amerykańska platforma Coinbase wycofała się z obrotu na tym walorze ze względu m.in. na podbijanie ceny do poziomu 9 tys. dol. z rynkowej ceny na poziomie 2,9 tys. dol. Najwyraźniej apetyty spekulantów po takiej akcji wzrosły.

W rezultacie ruchów pomiędzy [walutami] (https://www.money.pl/pieniadze/kalkulator/) łączna kapitalizacja kryptowalut wcale nie spadła, a z wynikiem 628 mld dol. wręcz zbliżyła się do ustanowionego rankiem 19 grudnia (przed debiutem kontraktów na CME) rekordu 643 mld dol. Przypominamy, że to poziom wyższy niż wartość Amazonu i Facebooka.

Na wystraszonych ostatnimi spadkami bitcoina nie wyglądają Polacy, którzy jak podawaliśmy we wtorek mają w kryptowalutach ponad 3 mld zł. Szczególnie ci handlujący na platformie Bitbay - cena na polskiej platformie o 13:30 to w przeliczeniu na dolary to 18,4 tys. dol. Wyższe tego dnia kursy proponują obywatele RPA, Koreańczycy, Brazylijczycy, Turcy i Rosjanie.

Odkąd kontrakty na bitcoina weszły na chicagowskie giełdy podbijanie ceny nie będzie już jednak tak łatwe. Spekulanci dostali narzędzie do zyskiwania na spadkach i ci duzi wcale nie muszą być skłonni, żeby balon dalej pompować.

dgck455

Większość obrotów na kontraktach terminowych w Chicago kumuluje się chwilowo na razie na giełdzie Cboe Futures Exchange. Tam o kontrakty styczniowe obracane są na poziomie o 400 dol. wyższym od wczorajszego zamknięcia. Na Chicago Mercantile Exchanhe cena jest o 100 dol. niższa niż wtorkowa.

Notowania kontraktów na bitcoina XBT na CBOE o 13:30 w środę

   CBOE
(CBOE)
dgck455

Podziel się opinią

Share
dgck455
dgck455