Napływ środków do funduszy emerytalnych

Według naszych obliczeń aktywa netto funduszy emerytalnych zwiększyły w marcu swoją wartość o 1,1 mld PLN. Tym razem wzrostowi temu nie pomogły rosnące wyceny instrumentów, znajdujących się w portfelach OFE.

25.04.2005 12:37

marzec 2004

Według naszych obliczeń aktywa netto funduszy emerytalnych zwiększyły w marcu swoją wartość o 1,1 mld PLN. Tym razem wzrostowi temu nie pomogły rosnące wyceny instrumentów, znajdujących się w portfelach OFE - podała spółka Analizy Online Sp. z o.o.

Po kilkuprocentowych spadkach indeksów na rynku akcji (WIG stracił -3,6%, WIG20 zniżkował o -4,5%) oraz stabilnym zachowaniu rynku obligacji skarbowych (IROS zyskał symboliczne +0,1%), wynik z zarządzania wypracowany w marcu przez zarządzających był ujemny i według naszych szacunków przekroczył -800 mln PLN. A zatem cały marcowy wzrost aktywów i powstały w wyniku strat niedobór musiał zrekompensować napływ środków na konta przyszłych emerytów.

Po niskich przelewach środków w lutym, marzec przyniósł najwyższą ich wartość w kilkuletniej historii funduszy emerytalnych. Łącznie ZUS przesłał środki o wartości 2,23 mld PLN przy czym ostatni przelew - na +661 mln PLN - został przekazany 30 marca i powiększył aktywa netto OFE dopiero pierwszego kwietnia. A zatem to, na co z punktu widzenia aktywów netto mogły liczyć w marcu OFE to 1,5 mld PLN przelewów i obligacje o wartości 59 mln PLN przekazane ostatniego dnia lutego. Na marcową zmianę aktywów netto pozytywny wpływ wywarły również dodatnie przepływy towarzyszące pierwszej tegorocznej sesji transferowej. Ich wartość wyniosła 416 mln PLN i zgodnie z mechanizmem rozliczeń transferów, o taką kwotę wzrosły aktywa netto w pierwszym dniu roboczym marca. To wystarczyło, aby po potrąceniu opłaty od składki wartość napływu środków do funduszy emerytalnych sięgnęła 1,9 mld PLN przewyższając dotychczasowy rekordowy napływ z grudnia 2004 (+1,76 mld PLN).

A to nie koniec marcowych rekordów. Według naszych szacunków miesięczne przychody OFE z tytułu opłaty dystrybucyjnej również osiągnęły najwyższy poziom w historii. Jeżeli dodamy do tego rekordową wartość transferów rozliczonych na początku marca, to koniec pierwszego kwartału ze wszech miar zasługuje na miano rekordowego miesiąca mimo rynkowej dekoniunktury.

Tomasz Publicewicz
Analizy Online Sp. z o.o.

Pełna wersja raportu (z wykresami) dostępna w wersji src="http://i.wp.pl/a/i/fundusze_inwestycyjne/pdf.gif"/>

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)