Narcyz chce być szefem
Ludzie z osobowością narcystyczną mają potrzebę zajmowania kierowniczych stanowisk. Często wygrywają w procesie rekrutacji, mimo że cechy narcystyczne mogą kolidować z byciem dobrym liderem
07.07.2014 | aktual.: 07.07.2014 11:51
– donosi serwis AlphaGalileo.
Kandydaci na kierownicze stanowiska zwykle mają być dynamiczni, przygotowani do podejmowania trudnych decyzji, pewni siebie i potrafiący prowadzić twarde negocjacje. Takie cechy można spotkać u ludzi o osobowości narcystycznej, mimo że wcale nie muszą oni okazać się dobrymi szefami.
„Ludzie z zaburzeniami narcystycznymi będą zainteresowani dominacją, statusem, uznaniem, władzą i podziwem. Nie będą dwa razy się zastanawiać, zanim użyją innych do osiągnięcia własnych celów” - opisuje autor badań, Christian Enger Gimso z Norweskiej Szkoły Przedsiębiorczości.
Jak dodaje, liderzy, którzy odznaczają się dużym poziomem narcyzmu, nie posiadają umiejętności wchodzenia w relacje z innymi. Robią swoje bez zwracania uwagi na ludzi, którzy ich otaczają, a to się kłóci z dobrym kierowaniem zespołem. Zdaniem naukowca, w procesie rekrutacji często jednak wygrywają osoby narcystyczne.
Gimso prowadził badania statystyczne na przykładzie 3200 kandydatów do norweskich szkół oficerskich. Wykrył pewną, niezbyt silną korelację, pomiędzy narcyzmem a powodzeniem podczas rekrutacji.
Zdaniem badacza, można uniknąć pomyłek w procesie rekrutacji, kiedy będzie się przestrzegać pewnych obostrzeń, np. zwracać uwagę nie tylko na pozytywne, ale i negatywne cechy kandydatów, używać wielu narzędzi oceny, brać pod uwagę nie tylko opinię poprzednich przełożonych, ale i podwładnych.