Trwa ładowanie...

Narodowa Loteria Paragonowa. W ten sposób resort finansów chce walczyć z szarą strefą

Organizowana przez Ministerstwo Finansów loteria ma pochłonąć 9 milionów złotych.

Share
Narodowa Loteria Paragonowa. W ten sposób resort finansów chce walczyć z szarą strefą
Źródło: PAP
d2b08os

Samochody, laptopy i iPady - takimi nagrodami Ministerstwo Finansów będzie kusić Polaków, by po zrobieniu zakupów zabierali paragony. Właśnie rusza Narodowa Loteria Paragonowa. Jej sfinansowanie pochłonie 9 milionów złotych. Polacy do południa zarejestrowali ponad 1,5 tys. rachunków.

Wystarczy, że zrobisz zakupy za minimum 10 złotych i weźmiesz paragon. Potem musisz wejść na stronę internetową www.loteriaparagonowa.gov.pl i zarejestrować swój paragon, wpisując jego numer. W ten sposób zarejestrujesz paragon i weźmie on udział w loterii. Trzeba go również zachować. Będzie potrzebny, by odebrać ewentualną nagrodę.

W ten sposób resort finansów chce walczyć z "szarą strefą" i skłonić Polaków do tego, by upominali się o paragony w sklepach. - Nie szacowaliśmy dokładnie, jak duże będzie zainteresowanie loterią. Ale jesteśmy przygotowani na bardzo dużą liczbę zgłoszeń, które będą do nas spływać - mówi w rozmowie z money.pl Paweł Jurek z wydziału prasowego Ministerstwa Finansów.

d2b08os

Według przekazanych money.pl informacji loteria pochłonie 9 milionów złotych. To koszt nagród, a także jej obsługi. Środki pochodzą z budżetu, a więc można powiedzieć, że podatnicy sami finansują loterię.

Profesor Konrad Raczkowski, ekonomista, który specjalizuje się w tematyce związanej z szarą strefą, przyznaje w rozmowie z money.pl, że w Polsce problem unikania płacenia podatków rzeczywiście jest bardzo duży. Ekonomista dość sceptycznie podchodzi jednak do pomysłu loterii. - Spodziewam się, że jej koszty będą wyższe niż korzyści, które przyniesie. Prawdziwy problem z unikaniem płacenia podatków przez przedsiębiorców tkwi oszustwach związanych z VAT-em i na tym przede wszystkim powinny skupić się służby skarbowe - podkreśla prof. Konrad Raczkowski. Gra potrwa przez kolejnych 12 miesięcy. Co ważne, do pierwszego losowania, które będzie miało miejsce 16 listopada, można zgłaszać paragony tylko za zakupy zrobione w październiku. Z kolei w grudniowym losowaniu wezmą udział paragony z listopada itd. Jak podaje resort finansów, do wygrania jest łącznie: 12 samochodów Opel Astra, 4 samochody Opel Insignia, 72 notebooki Lenovo Thinkpad oraz 84 iPad-y Air 2. Wszystkie nagrody są zwolnione z podatku.

Jak wziąć udział w loterii?

d2b08os

Podziel się opinią

Share
d2b08os
d2b08os