Naruszenie kolejnego wsparcia - analiza futures na WIG20

W obszarze cenowym: 2487 – 2492 pkt. niedźwiedziom udało się jak wiadomo powstrzymać ruch wzrostowy zapoczątkowany 16 października. Co więcej, w wyniku dość konsekwentnie prowadzonych działań odwetowych kontrakty znalazły się w miniony poniedziałek w rejonie zniesienia 61.8% wspomnianego impulsu wzrostowego.

Naruszenie kolejnego wsparcia - analiza futures na WIG20
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

12.11.2014 | aktual.: 12.11.2014 12:25

[ Wykres FW20Z1420 - skala dzienna

]( http://finanse.wp.pl/isin,PL0GF0006239,notowania-podsumowanie.html )

Warto przypomnieć, że pierwszym, stosunkowo silnym sygnałem słabości byków było poddanie eksponowanej przeze mnie zapory popytowej Fibonacciego: 2443 – 2446 pkt. Po tym wyłamaniu podaż narzuciła swój styl gry, a efekty tych działań są doskonale widoczne na załączonym wykresie. Poniedziałkowe naruszenie kolejnego węzła cenowego: 2419 – 2423 pkt. dość dobrze wpisuje się w negatywny sentyment panujący na GPW od 4 listopada. Ponieważ względem bazowych rynków Eurolandu zachowujemy się ostatnio zdecydowanie słabiej, rozwijający się ruch korekcyjny może z pewnością stanowić już powód do niepokoju.

Tym bardziej, że kontrakty zbliżają się stopniowo do kolejnego, kluczowego wsparcia technicznego: 2393 – 2396 pkt., posiadającego dodatkowe wzmocnienie w postaci Median Line (choć warto także obserwować rynek w rejonie wspomnianego już przed momentem zniesienia 61.8%).

Strefa: 2393 – 2396 pkt. prezentuje się jednak zdecydowanie ciekawiej. Liczne, koncentrujące się tutaj projekcje i zniesienia Fibonacciego wzmacniają wiarygodność analizowanego obszaru wsparcia. W moim odczuciu implikacje związane z jego ewentualnym zanegowaniem można łatwo określić: prawdopodobna negacja całego impulsu wzrostowego. Warto podkreślić, że gdyby właśnie taki wariant urzeczywistnił się ostatecznie na FW20Z1420, wykres należałoby zacząć analizować pod kątem potencjalnego, średnioterminowego układu ABCD (oczywiście przyjmując takie założenie na słuszne, strefa: 2360 – 2363 pkt. również musiałaby zostać przełamana).

Na razie jednak kontrakty utrzymują się ponad zniesieniem 61.8% (i tym samym kluczowym wsparciem: 2393 – 2396 pkt.), tak więc istnieją racjonalne przesłanki – analizując tę kwestię przez pryzmat techniki – wskazujące na możliwość podjęcia w tym rejonie działań obronnych przez obóz byków.

W swoim pierwszym opracowaniu online zademonstruję lokalne zapory podażowe. Jak zwykle bowiem analiza intradayowych stref oporu może okazać się użytecznym podejściem, weryfikującym efektywność ewentualnych działań inicjowanych przez popyt. Warto tutaj jedynie nadmienić, że kluczowym węzłem podażowym pozostaje obecnie wyeksponowany na wykresie zakres: 2456 – 2461 pkt. Jak widać strefa posiada także dodatkowe wzmocnienie w postaci Median Line. Uważam, że dopiero w przypadku jej trwałego zanegowania moglibyśmy mówić o wiarygodnym sygnale technicznym uprawdopodobniającym realizację scenariusza powrotu kontraktów na ścieżkę trendu wzrostowego.

Paweł Danielewicz
Analityk techniczny, makler
DM BZ WBK

futureskontrakty terminowekomentarz giełdowy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)