Trwa ładowanie...

Naśladowanie zachodnich parkietów

Wtorkowa sesja rozpoczęła się na warszawskim parkiecie od niewielkich wzrostów. Indeks największych spółek zyskiwał 0,3 proc. Po godzinie handlu, w ślad za zachodnioeuropejskimi parkietami, rynek był już poniżej poniedziałkowych poziomów. Zaskakująco dobre dane niemieckiego instytutu ZEW pomogły w odrobieniu strat – indeks wyniósł 31,5 pkt przy oczekiwaniach 12 pkt.

Share
Naśladowanie zachodnich parkietów
Fot: AFP/MARIO TAMA
d4edhus

Jednak po południu nasza giełda ponownie obrała kierunek na południe. Ostatecznie indeks największych spółek WIG 20 zakończył dzień 0,27 proc. poniżej poniedziałkowych poziomów.

Liderem wzrostów na czwartkowej sesji był PKN (+0,99 proc.). Przez znaczną część sesji trzy spółki KGHM, PZU i PKN były samotnie po zielonej stronie rynku, ostatecznie do tego grona dołączył jeszcze PGE. KGHM poinformował dzisiaj o umowie sprzedaży srebra HSBC Bank USA N.A. w bieżącym roku. Wartość umowy opiewa na kwotę 1,67 mld zł. Jest to pod względem kwoty największa umowa podpisana w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy przez miedziowego potentata. Jak podaje „Dziennik. Gazeta Prawna”, Orlen, Lotos, Shell i BP mogły brać udział w zmowie przetargowej. Koncerny zrezygnowały z uczestniczenia w przetargach na budowę MOP-ów przy autostradach A2, A4, A1 i A8, gdyż proponowane warunki nie gwarantowały zwrotu inwestycji w ciągu 18 lat dzierżawy. Gdyby UOKiK udowodnił zmowę, firmom goroziłyby olbrzymie kary finansowe do wysokości 10 proc. zeszłorocznych przychodów. Najmniej powodów do zadowolenia mieli we wtorek posiadacze akcji Kernela. Wyniki, którymi w ostatnich dniach pochwaliła się ukraińska spółka, były
przyzwoite, dzisiejsza przecena wynika prawdopodobnie z realizacji zysków osiągniętych przez akcjonariuszy. Jeden z domów maklerskich podwyższył wczoraj rekomendację do „akumuluj” i podniósł cenę docelową dla Kernela do 67,5 zł. Wśród liderów wzrostów na szerokim rynku znalazły się walory Alior Banku. Analitycy Citygroup rozpoczęli wydawanie rekomendacji dla Alior Banku od zalecenia „kupuj” i wyznaczenia ceny docelowej na 94 zł.

d4edhus

Przebieg wtorkowej sesji należy ocenić negatywnie, przewagę na rynku wyraźnie zdobyła strona podażowa. Spółek, które traciły na wartości, było 46 proc. przy 36 proc. rosnących. Obecnie istotną linią wsparcia na indeksie największych spółek jest poziom 2450 pkt, opór kształtuje się na poziomie 2650 pkt. W tej chwili poruszamy się w krótkoterminowym trendzie bocznym. Przebicie jednego z wyżej wymienionych poziomów powinno nam wskazać trend długoterminowy. Wtorkowa sesja była 5000 w 22 letniej historii polskiej giełdy, pierwsza sesja odbyła się 16 kwietnia 1991 roku. Zadebiutowało na niej pięć spółek o łącznej kapitalizacji 45 mln zł. Dzisiejsza kapitalizacja przekracza 765 mld zł i notowanych jest 439 spółek. Na pierwszej sesji obrót wyniósł 1990 zł. Podczas debiutu PZU – 12 maja 2010 roku – wartość obrotów przekroczyła na sesji 3,3 mld zł. Na wtorkowej sesji obrót przekroczył 742 mln zł.

Grzegorz Skrzyczyński
DM BZ WBK

| Źródłem danych są GPW, PAP, Reuters, GUS, NBP, DM BZ WBK S.A., prasa finansowa i internetowe serwisy finansowo-ekonomiczne. Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autorów i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d4edhus

Podziel się opinią

Share
d4edhus
d4edhus