Trwa ładowanie...

Nauczyciele: nie czujemy, że dostaliśmy podwyżki

Samorządy wypłacają miliony złotych na podwyżki dla nauczycieli. Gdańsk wyda prawie 6 mln zł, Gdynia 3,9 mln zł, a Sopot 665 tys. zł. To efekt rozporządzenia w sprawie 7-procentowych (w stosunku do roku 2009) podwyżek dla nauczycieli, jakie w lipcu podpisała minister edukacji Katarzyna Hall. Rozporządzenie jest wynikiem porozumienia ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego.

Nauczyciele: nie czujemy, że dostaliśmy podwyżkiŹródło: WP.PL
d2us4qd
d2us4qd

Samorządy wypłacają miliony złotych na podwyżki dla nauczycieli. Gdańsk wyda prawie 6 mln zł., Gdynia 3,9 mln zł., a Sopot 665 tys. zł. To efekt rozporządzenia w sprawie 7-procentowych (w stosunku do roku 2009) podwyżek dla nauczycieli, jakie w lipcu podpisała minister edukacji Katarzyna Hall. Rozporządzenie jest wynikiem porozumienia ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego.

- Doceniamy to, że rząd pomimo deficytu budżetowego wywiązuje się z obietnic złożonych nauczycielom i znajduje środki na systematyczne podwyżki - podkreśla Elżbieta Markowska, szefowa Związku Nauczycielstwa Polskiego na Pomorzu.

Nieco inaczej widzą to nauczyciele, którzy wkrótce dostaną trzecią część podwyżki.
- W ogóle nie odczułam tej podwyżki, za to podczas zakupów w sklepie bardzo odczuwam, jak wszystko podrożało - mówi Izabela Zin, nauczyciel mianowany w Zespole Szkół Łączności w Gdańsku. - Kiedy porównam, na jakim poziomie żyją nasi koledzy - nauczyciele w Holandii czy Francji, to o czym my mówimy?! - stwierdza.

Jak można odczuć siedmioprocentową podwyżkę przy tak niskich zarobkach? - dodaje Beata Wisz, nauczyciel mianowany w Szkole Podstawowej nr 1 w Sopocie. - Pracę nauczyciela traktuję hobbystycznie, a utrzymuje mnie mąż. Mój pradziadek też był nauczycielem i zarabiał tyle, że jego żona nie musiała pracować.

d2us4qd

Od 1 września każdy nauczyciel stażysta otrzymuje 133 zł więcej (minimalna stawka wynagrodzenia zasadniczego dla nauczyciela stażysty wynosi 2039 zł), nauczyciel kontraktowy 137 zł więcej (2099 zł), nauczyciel mianowany 156 zł więcej (2383 zł), a nauczyciel dyplomowany 183 zł więcej (2799 zł).
- Podwyżki wypłacane są w czterech transzach, na początku każdego miesiąca, od września do grudnia razem z pensją nauczyciela - wyjaśnia Dariusz Wołodźko z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Dodajmy, że we wrześniu tego roku przedstawiciele rządu oraz związków zawodowych nauczycieli podpisali komunikat dotyczący wynagrodzeń w 2011r. Rząd podtrzymał propozycję siedmioprocentowych podwyżek od września 2011 r. Przypomnijmy, że nauczyciele chcieli, aby to były 2 razy 5-procentowe podwyżki (w styczniu i wrześniu 2011 r.). Podwyżki dostali także nauczyciele pracujący w przedszkolach.

- Może to nie są wielkie kwoty, ale nauczyciele powinni pamiętać, że są grupy budżetowe, które podwyżek w ogóle nie dostały -przyznaje Markowska.
Taką grupą są np. nauczyciele akademiccy, którzy podwyżek nie dostali od kilku lat.

Polecamy w wydaniu internetowym: www.gdansk.naszemiasto.pl

d2us4qd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2us4qd