Nauczyciele uciekają ze szkół

Niemal co dziesiąty krakowski nauczyciel
wybiera się w tym roku na wcześniejszą emeryturę. Podobnie jest w
innych małopolskich miastach. Skorzystają na tym młodzi adepci
zawodu, z których ponad połowa nie może obecnie znaleźć pracy w
szkole - uważa "Dziennik Polski".

Nauczyciele uciekają ze szkół
Źródło zdjęć: © AFP

W myśl obowiązujących przepisów, nauczyciele jeszcze tylko w tym roku będą mogli skorzystać z prawa do wcześniejszej emerytury, przysługującej osobom, które przepracowały 30 lat w zawodzie. Przedstawiciele związków zawodowych uważają, że dotychczasowe uprawnienia do wcześniejszych emerytur dla nauczycieli powinny zostać utrzymane, lub pedagodzy powinni być objęci ustawą o emeryturach pomostowych. Związkowcy obiecują negocjacje w tej sprawie.

_ Muszę odejść w tym roku, bo jeśli tego nie zrobię, będę musiała pracować jeszcze przez dziewięć lat _ - mówi Jolanta Tyrawa, nauczycielka w krakowskim Gimnazjum nr 14. _ Jestem wuefistką i nie czuję się na siłach, by pracować tak długo _ - dodaje. W Krakowie w podobnej sytuacji jest blisko 1000 pedagogów, spośród ponad 11 tysięcy zatrudnionych w szkołach.

_ W tym roku na wcześniejszą emeryturę chce przejść zdecydowanie więcej osób, niż jeszcze w ubiegłym roku _ - komentuje Jan Żądło, wicedyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa. Jego obserwacje potwierdzają też badania przeprowadzone przez oświatową "Solidarność".

Wynika z nich, że do tej pory nauczyciele niechętnie korzystali z prawa do wcześniejszej emerytury, a na pożegnanie ze szkołą decydowali się zwykle osiem lat po nabyciu tych uprawnień. _ Ten fakt działa na naszą niekorzyść w negocjacjach z ministerstwem _ - ubolewa Stefan Kubowicz, przewodniczący oświatowej "Solidarności", w rozmowie z "Dziennikiem Polskim". (PAP)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)