Trwa ładowanie...
12-12-2008 16:52

Nauka + biznes = skuteczne działanie

Kilkadziesiąt instytutów, uczelnie techniczne, centra badawczo-wdrożeniowe - to znaczący potencjał naukowo-badawczy, którym dysponuje województwo śląskie. Jak te możliwości wykorzystać w praktyce? W jaki sposób zachęcić do współpracy z przedsiębiorstwami?

Nauka + biznes = skuteczne działanie
d4hfw5t
d4hfw5t

Ma w tym pomóc projekt „Nauka dla Biznesu - Biznes dla Nauki”, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Od lipca 2008 roku jest realizowany przez GAPP S.A. O projekcie rozmawiamy z jego koordynatorem Aleksandrem Zarzyckim, wiceprezesem Górnośląskiej Agencji Przekształceń Przedsiębiorstw w Katowicach.

Cel projektu wydaje się jasny. Skutecznie łączyć biznes z nauką i naukę z biznesem, uświadamiać rolę nauki w rozwoju gospodarczym. Czy jest to możliwe?

Aleksander Zarzycki: - Jestem przekonany, że tak. Działania podejmowane przez spółkę od prawie 15 lat pomogą spełnić wytyczony cel, nie tylko ten projektowy. Misją naszej firmy jest tworzenie warunków, metod i narzędzi służących do zwiększania konkurencyjności przedsiębiorstw szczególnie tych z naszego regionu. A niewątpliwie może się temu przysłużyć współpraca i pomoc ze strony sektora badawczo-rozwojowego. Od 7 lat Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii działające w strukturze GAPP realizuje projekty, które łączą te dwie sfery. Sedno naszej działalności polega na tworzeniu sprzyjającego klimatu dla tych wszystkich, których działalność gospodarcza nosi znamiona innowacji. Realizacja projektów niewątpliwie daje szerokie możliwości, dlatego zapraszam do zapoznania się ze szczegółową ofertą usług znajdującą się na stronie www.gapp.pl oraz na stronie projektu www.naukadlabiznesu.pl

A projekt „Nauka dla Biznesu – Biznes dla Nauki”…

- Z realizacją tego projektu łączę szczególnie duże nadzieje. Będziemy chcieli kontynuować budowanie partnerstwa na rzecz promocji roli nauki w rozwoju gospodarczym. Zamierzamy dążyć do wypracowania konsensusu w zakresie wspólnych działań strategicznych dotyczących potrzeb przedsiębiorstw i oferty jednostek B+R. Planujemy również tworzyć dla przedsiębiorstw katalog oferty technologicznej i sprzętowej, jaka jest w jednostkach B+R w województwie śląskim.

Jak ocenia Pan współpracę nauki z biznesem?

- Cały czas uczymy się tej współpracy. Realizacja projektów przez GAPP S.A. takich jak: ,,Regionalna Sieć Promocji i Transferu Technologii” czy ,,Innovation Relay Centre” pokazała, że dobrych przykładów współpracy sfery nauki i biznesu jest wiele. Nie mają one jednak jeszcze charakteru systemowego. Jestem przekonany, że tych dobrych przykładów będzie coraz więcej i przyczyni się do tego m.in. projekt „Nauka dla Biznesu – Biznes dla Nauki”.

d4hfw5t

W Polsce jednak firmy rzadko współfinansują prace naukowe.

- To prawda. Należy podkreślić, że w strukturze nakładów na B+R w Polsce udział biznesu wynosi jedynie 33,1 proc. (oznacza to 0,18 proc. PKB). Jest jednym z najniższych wśród 27 państw UE, dla której wskaźnik ten wynosi 54,1 proc. Czeka nas, zatem jeszcze wiele pracy, ale lubimy wyzwania.

Kto może być uczestnikiem projektu ,,Nauka dla Biznesu – Biznes dla Nauki”?

- Do realizacji i uczestnictwa w projekcie zapraszamy przedsiębiorców, którym bliska jest tematyka innowacji i transferu technologii, a także naukowców, jednostki badawczo-rozwojowe, uczelnie, zainteresowane komercjalizacją swoich technologii.

W ramach projektu odbyły się pierwsze szkolenia i tzw. Dzień Informacji. Jakich działań można spodziewać się w najbliższym czasie?

- Na bieżąco konsultanci projektu odwiedzają przedsiębiorców i jednostki sfery B+R aktualizują nasze bazy ofert technologicznych dostępne poprzez stronę internatową. W styczniu rozpoczynamy cykl warsztatów technologicznych, na których branżowo będziemy prezentować przedsiębiorcom ofertę sprzętowo-technologiczną jednostek sektora B+R z naszego regionu. Udział w tego typu spotkaniach będzie okazją do wymiany poglądów i dyskusji o współpracy. Mam nadzieję, że to przyczyni się do skuteczniejszej promocji oferty sektora B+R i zaowocuje komercjalizacją i wdrożeniami tych technologii w biznesie. Warto podkreślić, że dzięki pozyskaniu dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej uczestnictwo w inicjatywach podejmowanych w ramach projektu jest bezpłatne.

Zgłoszenia i informacje na temat projektu znajdują się na stronie www.naukadlabiznesu.pl lub udzielą jej pracownicy Regionalnego Centrum Innowacji i Transferu Technologii:
*tel./fax.: 032/ 730 48 57 tel.:032/ 730 48 52 * (e-mail: naukadlabiznesu@gapp.pl)

d4hfw5t

Dziękuję za rozmowę.

d4hfw5t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hfw5t