Nawet 1 miliard metrów sześciennych gazu w nowym odwiercie w Tyczynie

Nawet 1 miliard m sześc gazu może znajdować się w Tyczynie w woj. podkarpackim. Gdyby te szacunki się potwierdziły, za 2-3 lata PGNiG będzie mogło rozpocząć eksploatację złoża - powiedział w czwartek dyrektor pionu wierceń oddziału geologii i eksploatacji w PGNiG Jacek Adamiak.

Od lipca br. spółka córka PGNiG - Exalo Drilling, prowadzi wiercenia poszukiwacze na otworze Tyczyn 2.

Adamiak dodał, że za około miesiąc zostaną przeprowadzone tzw. testy złożowe. A za kolejne 2-3 miesiące będzie wiadomo, ile jest gazu w Tyczynie.

Jak mówił, rejon ten jest pod względem geologicznym dość znany i "bardzo ciekawy". W nieodległym od miejsca, w którym obecnie prowadzone są wiercenia, otworze Tyczyn 1, prowadzone już były wiercenia. Ich efekty były jednak niezadawalające spółkę. Jednak, jak podkreślił Adamiak, przy obecnych badaniach, zastosowane są najnowocześniejsze technologie i pracują najnowocześniejsze urządzenia.

Dyrektor podkreślił, że wiercenie odbywa się na "dość trudnym terenie". Jak mówił, jest on bardzo mocno zurbanizowany, niedaleko znajduje się duże osiedle, zaś sam teren jest mocno pagórkowaty. Jednak, ze względu na zastosowane technologie, spółka w taki sposób prowadzi poszukiwania, że "nikomu to nie przeszkadza".

Odwiert Tyczyn 2 znajduje się na 2,5 hektarowej działce rolnej w miejscowości Kielnarowa, w gminie Tyczyn. PGNiG chce znaleźć złoże gazu ziemnego na południe od Rzeszowa w skałach z okresu miocenu i dewonu. W tym rejonie znajdują się już eksploatowane złoża, m.in. złoże Rzeszów, Zalesie i Husów. W przypadku powodzenia prac poszukiwawczych możliwe będzie otwarcie dużej strefy o znacznych zasobach.

Pierwsze prace poszukiwawcze w tamtych okolicach rozpoczęły się już w latach 60-tych. Pozwoliły one poznać budowę geologiczną terenu, własności zbiornikowe tzw. horyzontów gazonośnych oraz odkryć złoża np. Husów - Albigowa - Krasne czy Załęże. W 2013 r. wykonano zdjęcie sejsmiczne Tyczyn 3D. Na tej podstawie i na podstawie innych szerokich analiz geolodzy określili miejsce wiercenia. Wiercenie rozpoczęło się 20 lipca 2016 r.

Cała koncesja dla PGNiG na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego w rejonie "Zalesie-Rzeszów" obejmuje obszar ok. 370 km kw., 10 gmin, 2 miasta w woj. podkarpackim.

Wiercenie w Tyczynie prowadzi spółka córka PGNiG - Exalo Drilling, która wygrała przetarg publiczny na wykonawcę prac wiertniczych. Jest to tzw. otwór kierunkowy (kąt 20 stopni) jego planowana całkowita długość to 3500 m (a głębokość w pionie - 3394). Planowane odejście od pionu w głębokości końcowej to około 615 metrów.

PGNiG ma obecnie 54 koncesje na poszukiwanie i rozpoznawanie węglowodorów oraz pięć koncesji, których ważność wygasła, ale znajdują się w procedurze przekształcenia. W procedurach administracyjnych w Ministerstwie Środowiska - w zakresie zmiany koncesji oraz zatwierdzenia Projektów robót geologicznych spółka prowadzi 33 postępowania. PGNiG ma w Polsce 57 kopalń gazu ziemnego i ropy naftowej i ponad 2 tys. odwiertów eksploatacyjnych.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)