Nawet milion osób może pozwać rząd za OFE
Przegłosowanie ustawy o zmianach w OFE nie przesądza, że ZUS zabierze nam ponad połowę środków z OFE. Grupa prawników już zapowiedziała pozew zbiorowy, a każdy, kto do niego dołączy, będzie mógł ochronić swoje składki od zagarnięcia przez państwowego molocha.
05.12.2013 | aktual.: 06.12.2013 13:56
Ustawa o zmianach w OFE została dziś przegłosowana. Za opowiedziało się 232 posłów, 216 było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu. Ale nawet przegłosowanie nowego prawa przez Sejm nie przesądza, że ZUS zabierze nam ponad połowę środków z OFE. Grupa prawników już zapowiedziała pozew zbiorowy, a każdy, kto do niego dołączy, będzie mógł ochronić swoje składki od zagarnięcia przez państwowego molocha.
Dzień po publikacji ustawy w Dzienniku Ustaw grupa dziesięciu prawników chce złożyć do sądu pozew zbiorowy. Jeśli sąd zgodzi się na rozpatrywanie sprawy w takim trybie, to do pozwu będzie mógł dołączyć każdy członek OFE, których jest w Polsce ok. 16 mln. Jaka część z nich będzie chciała wziąć udział w pozwie?
Zobacz też:href="http://finanse.wp.pl/wid,16235153,wiadomosc.html"> Sejm przyjął ustawę o OFE »Sejm przyjął ustawę o OFE »
- Prawdopodobna jest każda liczba między dziesięć a milion. Nas jest już dziesięciu, a milion osób to zaledwie kilka procent spośród ubezpieczonych w OFE - mówi WP.PL mecenas Wojciech Kozłowski, partner w kancelarii Dentons.
Prawnicy chcą również uzyskać od sądu zabezpieczenie roszczenia do czasu wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Gdyby tak się stało, to część obligacyjna składek w OFE wszystkich osób, które dołączą do pozwu, nie mogłaby zostać przeniesiona do ZUS do czasu wydania wyroku przez Trybunał Konstytucyjny. Zakładając, że do pozwu dołączyłoby kilka procent ubezpieczonych, to decyzja sądu raczej nie zagroziłaby realizacji przyszłorocznego budżetu.
- Nie chcemy zablokować całej reformy, chodzi tylko o zabezpieczenie praw tych, którzy nie godzą się na to, by ich środkami zarządzał ZUS - wyjaśnia mec. Kozłowski.
Choć terminy nie są jeszcze znane, to prawdopodobnie na ostateczną decyzję o dołączeniu do pozwu będzie czas do końca I kwartału 2014 roku. Będzie można to zrobić, wysyłając do sądu stosowne zaświadczenie.
href="http://finanse.wp.pl/kat,1033719,title,Zmiany-w-OFE-nie-spelniaja-standardow-przyzwoitego-prawa,wid,16235447,wiadomosc.html"> Zmiany w OFE nie spełniają standardów przyzwoitego prawa »Zmiany w OFE nie spełniają standardów przyzwoitego prawa »
Propozycja ugody
- Złożyliśmy wezwanie do próby ugodowej, ale nie spodziewamy się, żeby ktoś chciał ją zawierać. Uważamy po prostu, że przed wdaniem się w spór należy dać drugiej stronie szansę, poza tym takie działanie nakazuje szacunek dla ustawodawcy - mówi Wirtualnej Polsce mecenas Wojciech Kozłowski, partner w kancelarii Dentons.
W opinii prawnika pozwy niewiele zmieni w procesie legislacyjnym. Nie oznacza to jednak, że politycy mogą pozwolić sobie na ich zignorowanie. - Sądząc z reakcji strony legislacyjno-rządowej nasza inicjatywa jest zaskoczeniem. Tego rozwiązania, o którym mówimy, że to obywatele za pomocą pozwu zbiorowego mogą zakwestionować konstytucyjność i żądać stwierdzenia nieważności przeniesienia obligacji z OFE do ZUS-u Sądząc z reakcji strony legislacyjno-rządowej nasza inicjatywa jest zaskoczeniem. Tego rozwiązania, o którym mówimy, że to obywatele za pomocą pozwu zbiorowego mogą zakwestionować konstytucyjność i żądać stwierdzenia nieważności przeniesienia obligacji z OFE do ZUS-u - nie brano wcześniej pod uwagę. nie brano wcześniej pod uwagę - mówi mec.Wojciech Kozłowski.
Obligacje jak wytrych
Kwestię zgodności zmian w systemie emerytalnym z konstytucją podnoszono już wielokrotnie, ale jeszcze nikt nie stawiał problemu w taki sposób, jak prawnicy z kancelarii Dentons.
- Nie kwestionujemy całej ustawy, tylko jeden konkretny zapis dotyczący przeniesienia i umorzenia obligacji - mówi mec. Kozłowski. - W naszej ocenie w opiniach konstytucjonalistów zgodnych ze stanowiskiem rządu odpowiada się na źle postawione pytanie. Nie chodzi bowiem wyłącznie o to, jaki charakter miała składka ubezpieczeniowa, pytanie brzmi, jaki jest charakter własnościowy obligacji posiadanych przez OFE w wykonaniu umowy z uczestnikiem funduszu.
Jak przekonuje Kozłowski, nawet uznanie, że składka emerytalna jest środkiem publicznym nie przesądza, że obligacje kupione przez OFE zachowują ten charakter. Zwraca uwagę, że OFE zarządzają składkami na podstawie cywilnoprawnych umów z klientami. - W naszej ocenie od momentu przelewu przez ZUS środków do OFE powinny być traktowane jako mienie prywatne. Jeśli urzędnik państwowy jest opłacany z budżetu, to pieniądze, które trzyma na koncie, nie mogą być traktowane jak środki publiczne - komentuje mec. Kozłowski.
href="http://finanse.wp.pl/kat,1033719,title,Ryszard-Kalisz-ustawa-o-OFE-bedzie-niekonstytucyjna,wid,16235118,wiadomosc.html"> "Ustawa o OFE będzie niekonstytucyjna!" »"Ustawa o OFE będzie niekonstytucyjna!" »
href="http://finanse.wp.pl/kat,1033803,title,Musimy-sie-pogodzic-z-tym-ze-OFE-przechodza-do-historii,wid,16236035,wiadomosc.html"> "OFE zostaną dorżnięte" »"OFE zostaną dorżnięte" »
href="http://finanse.wp.pl/kat,1033719,title,Komisja-finansow-jedna-poprawka-do-projektu-zmian-w-OFE,wid,16233852,wiadomosc.html"> Nocna awantura w Sejmie! PO przechytrzyła opozycję »Nocna awantura w Sejmie! PO przechytrzyła opozycję »