NBP chce poszerzyć instrumentarium inwestycyjne w zarządzaniu częścią rezerw
31.12. Warszawa (PAP) - Narodowy Bank Polski planuje rozszerzenie instrumentarium inwestycyjnego w zakresie zarządzania częścią rezerw o niższej wymaganej płynności - wynika z...
31.12. Warszawa (PAP) - Narodowy Bank Polski planuje rozszerzenie instrumentarium inwestycyjnego w zakresie zarządzania częścią rezerw o niższej wymaganej płynności - wynika z dokumentu opisującego zadania NBP na lata 2013-2015. Bank planuje m.in. rozszerzenie spektrum inwestycji na rynkach krajów rozwijających się.
"Zarządzając rezerwami dewizowymi, NBP dąży do osiągania wysokiej dochodowości portfeli inwestycyjnych przy zapewnieniu wysokiego stopnia bezpieczeństwa dokonywanych inwestycji oraz adekwatnego stopnia płynności środków. W tym celu NBP będzie kontynuował rozszerzanie instrumentarium inwestycyjnego, uwzględniając aktualne uwarunkowania rynkowe, a także rozwijał metody alokacji aktywów oraz zarządzania ryzykiem finansowym" - napisano w dokumencie opublikowanym na stronie internetowej NBP.
Wśród zadań znajduje się "rozszerzenie instrumentarium inwestycyjnego w zakresie zarządzania częścią rezerw o niższej wymaganej płynności", a efektem końcowym ma być "podwyższenie stopy zwrotu rezerw w długim okresie". NBP zaznacza, że "zadanie będzie kontynuowane w latach 2014-2015, a prace są uzależnione od uwarunkowań rynkowych".
Na I półrocze 2013 r. planowane jest "rozszerzenie spektrum inwestycji na rynkach krajów rozwijających się", a na II półrocze 2013 r. NBP planuje analizę potencjalnych metod zarządzania ryzykiem kursowym oraz weryfikację strategii zarządzania portfelem obligacji korporacyjnych.
Inne zadanie opisane w dokumencie to "optymalizacja instrumentarium inwestycyjnego w procesie zarządzania rezerwami dewizowymi", a efektem końcowym ma być "podniesienie efektywności zarządzania rezerwami dewizowymi poprzez wprowadzenie nowych narzędzi". W jego ramach NBP planuje wdrożenie FRA, IRS oraz forward/forward w zarządzaniu złotem i w walutach rezerw.
Wśród innych celów NBP na lata 2013-2015 znajduje się wprowadzenie nadzoru makroostrożnościowego i jego operacjonalizacja oraz usprawnienie mechanizmów adekwatnego reagowania na zagrożenia stabilności systemu finansowego.
NBP planuje także "przeprowadzenie badań i prac analitycznych dotyczących polityki pieniężnej oraz stosowanych narzędzi, szczególnie w kontekście rozwoju sytuacji na światowych rynkach finansowych w ostatnich latach oraz zagrożeń dla stabilności makroekonomicznej".
W ramach usprawnienie systemu komunikacji z rynkami finansowymi NBP na I półrocze 2013 r. planuje "opracowanie i wprowadzenie zasad dotyczących organizowania cyklicznych spotkań pracowników NBP z ekonomistami i analitykami".
Na I półrocze 2013 r. NBP planuje również "prace nad wskaźnikiem inflacji determinującym konsumencką percepcję zmian cen i modyfikacje systemu pomiaru oczekiwań inflacyjnych konsumentów na tej podstawie" oraz "prowadzenie prac badawczych dotyczących mechanizmu transmisji polityki pieniężnej w Polsce, w szczególności dotyczących funkcjonowania kanału stopy procentowej i kursu walutowego oraz nieliniowości w transmisji".(PAP)
fdu/ jtt/