Trwa ładowanie...
d329b02
15-07-2015 11:54

NBP: Firmy spodziewają się niewielkich zmian związanych z popytem i produkcją

Warszawa, 15.07.2015 (ISBnews) - Prognozy popytu, zamówień oraz produkcji w sektorze przedsiębiorstw wskazują na stabilizację koniunktury na poziomie zbliżonym, ale nieco niższym, niż w poprzednim kwartale, wynika z ankiety Narodowego Banku Polskiego (NBP) przeprowadzanej w czerwcu br. wśród 1572 firm.

d329b02
d329b02

"Z jednej strony odnotowano spadki prognoz zamówień, produkcji i trwałego komponentu popytu oraz wzrost bariery popytu (po korekcie sezonowej), z drugiej jednak skala pogorszenia była na tyle mała, że nie wskazuje ona na wyraźny spadek koniunktury. O stabilizacji koniunktury może również świadczyć odczyt wskaźnika prognoz popytu - wartość w bieżącym kwartale była nieco wyższa od wartości z ubiegłego kwartału" - czytamy w dokumencie.

Według NBP, czynnikiem, który może stanowić zagrożenie dla rozwoju koniunktury jest niepewność. W II kw. br. nieznacznie wzrósł odsetek (do 3,4% z 3,2% w I kw. br.) przedsiębiorstw postrzegających niepewność jako barierę rozwoju.

W przekroju wg sekcji PKD spadki prognoz popytu odnotowano jedynie w energetyce i transporcie. W przypadku energetyki spadki były głębokie, przy czym wskaźnik prognoz popytu w tej sekcji wykazuje bardzo dużą wariancję i zależność od warunków pogodowych, a nieznaczny wzrost i dodatnia wartość wskaźnika prognoz trwałego komponentu popytu sugerują, że ograniczenie popytu powinno mieć charakter przejściowy.

Jak podaje NBP, w przypadku transportu wskaźnik prognoz trwałego komponentu popytu odnotował w bieżącym kwartale tylko nieznacznie niższą wartość niż w poprzednim kwartale. Stąd również źródeł spadku prognoz popytu w transporcie należy upatrywać głównie w czynnikach przejściowych.

d329b02

"Najwyższy poziom i wzrost wskaźnika prognoz popytu odnotowano wśród producentów trwałych dóbr konsumpcyjnych, przy czym wariancja prognoz w tej klasie przedsiębiorstw jest bardzo wysoka, a wzrosty i spadki wskaźnika występują zwyczajowo w odstępie jednego kwartału. Na uwagę zwraca również spadek prognoz popytu wśród producentów dóbr inwestycyjnych, co kontrastuje z relatywnie silnym popytem inwestycyjnym deklarowanym przez przedsiębiorstwa" - czytamy w raporcie.

Według NBP, na tle uzyskanych wyników pozytywnie należy ocenić kierunek zmian koniunktury w budownictwie.

"Co prawda wskaźnik prognoz zamówień obniżył się nieznacznie, a wskaźnik prognoz produkcji utrzymał na podobnym poziomie jak przed kwartałem (nieznaczny wzrost), ale równocześnie odnotowano wyraźny wzrost wskaźnika prognoz popytu, w tym też jego trwałego komponentu. Tym samym przedsiębiorstwa budowlane oczekują w najbliższym czasie trwałej poprawy koniunktury" - podsumowuje NBP.

W czerwcu 2015 r. w Szybkim Monitoringu NBP wzięło udział 1572 podmiotów wybranych z terenu całego kraju. Były to przedsiębiorstwa z sektora niefinansowego.

(ISBnews)

d329b02
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d329b02