Trwa ładowanie...
d1onwkp
02-10-2014 11:34

NBP: Nowe zatrudnienie bardziej wpłynęło na rynek w II kw. niż liczba zwolnień

Warszawa, 02.10.2014 (ISBnews) - Wzrost liczby pracujących w II kw. br. był wciąż dynamiczny i bardziej związany z nowym zatrudnieniem, a w mniejszym stopniu ze zmniejszaniem zwolnień w porównaniu z I kw., wynika z analiz Narodowego Banku Polskiego (NBP).

d1onwkp
d1onwkp

"W II kw. 2014 roku nastąpił wyraźny wzrost liczby pracujących, tylko nieznacznie niższy niż kwartał wcześniej. Liczba pracujących BAEL wzrosła o 1,7% r/r (wobec 1,8% r/r w I kw. 2014 r.). Pozytywne tendencje, choć w mniejszej skali potwierdzają także pozostałe wskaźniki nakładu pracy. W porównaniu z I kw., w II kw. 2014 r. wzrost liczby pracujących był bardziej związany z nowym zatrudnieniem, a w mniejszym stopniu ze zmniejszaniem zwolnień" - czytamy w "Kwartalny raport o rynku pracy w II kw. 2014 r."

Bank centralny zwraca uwagę, że w II kwartale 2014 r. nadal szybko rosła liczba osób pracujących BAEL - zwiększyła się o 1,7% r/r wobec 1,8% r/r przed kwartałem (dane odsezonowane).

"W poprzednich dwóch kwartałach na wzrost zatrudnienia oddziaływały także efekty statystyczne związane z wydłużeniem urlopów macierzyńskich. W II kwartale 2014 r. efekty statystyczne nie podnosiły już rocznej dynamiki pracujących, a mimo to utrzymała się ona na relatywnie wysokim poziomie" - podkreślił NBP.

Liczba osób aktywnych zawodowo obniżyła się, co - według banku centralnego - jest wynikiem zarówno spadku współczynnika aktywności zawodowej, jak i pierwszego od 2007 r. spadku populacji osób w wieku powyżej 15 lat.

d1onwkp

"Dane o przepływach na rynku pracy wskazują, że wyraźnie spadła liczba osób napływających z nieaktywności do bezrobocia (np. absolwentów dopiero poszukujących pracy), a z drugiej strony wzrosła liczba osób odpływających do nieaktywności bezpośrednio z zatrudnienia (np. w wyniku przejścia na emerytury, urlopy wychowawcze itp.)" - zauważa bank centralny.

Stopa bezrobocia rejestrowanego po skorygowaniu o wahania sezonowe spadła od swojego maksimum na jesieni 2013 r. o 0,3 pkt proc. do 13,2%, podkreślono także. Stopa bezrobocia BAEL obniżyła się w II kwartale 2014 r. do 9,2% (dane odsezonowane), tj. o 0,5 pkt proc. wobec I kwartału 2014 roku.

W najnowszym raporcie znalazły się także analizy dotyczące wpływu kryzysu na sytuację w mikropodmiotach, polaryzacji zatrudnienia w zależności od kwalifikacji, jak również oddziaływania nowych przepisów dotyczących urlopów rodzicielskich na aktywność ekonomiczną kobiet.

"Choć co trzecia osoba w Polsce pracuje w tzw. mikrofirmach (tj. podmiotach zatrudniających do 9 osób), 2/3 z nich to po prostu samozatrudnieni - w rolnictwie i poza nim. Mikrofirmy szybciej niż większe przedsiębiorstwa zwalniają (bądź upadają) i szybciej zatrudniają (lub powstają)" - wskazuje bank centralny.

d1onwkp

NBP zwraca też uwagę, że coraz więcej osób pracujących w Polsce w zawodach wymagających tzw. średnich kwalifikacji odnotowuje relatywnie najniższe zarobki. Generalna tendencja zanikania miejsc pracy w zawodach o średnich kwalifikacjach występowała w Polsce tylko w pierwszych latach transformacji, a w ostatnich latach ich liczba nawet nieznacznie rośnie, co odbiega od tendencji w USA i UE15. Sprzyja to pogłębianiu nierówności dochodowych i jest niekorzystne z perspektywy pozycji Polski na rynkach globalnych.
(ISBnews)

d1onwkp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1onwkp