Trwa ładowanie...
d1kzei2
13-11-2014 11:50

NBP: Pomimo wzrostu wynagrodzeń, presja płacowa w Polsce wciąż niewielka

Warszawa, 13.11.2014 (ISBnews) - Choć już w 2013 r. zaczęła rosnąć dynamika wynagrodzeń, nie ma przesłanek do stwierdzenia, że było to skutkiem większej presji płacowej, stwierdza Narodowy Bank Polski w raporcie "Badanie ankietowe rynku pracy".

Share
d1kzei2

"Niewielki odsetek firm przewiduje podwyżki realizowane w kolejnych okresach, ale zwyczajowo wzrost wynagrodzenia podstawowego odbywa się w sposób nieplanowany. Oczekiwania płacowe osób bezrobotnych rosną wolno i głównie na skutek podnoszenia płacy minimalnej. Porównanie ze stawkami rynkowymi zdaje się wskazywać, że stopniowo wysokość płacy minimalnej staje się przeszkodą w zatrudnianiu pracowników - szczególnie osób młodych bez wyższego wykształcenia" - czytamy w raporcie.

Firmy spodziewają się raczej wzrostu elastycznych składników wynagrodzeń i zatrudnienia niż podwyżek wynagrodzeń podstawowych, podał też bank centralny.

NBP podkreśla też, że widoczny wzrost liczby osób pracujących wynika głównie wzrostu liczby miejsc prac w usługach, w mniejszym stopniu w przemyśle.

"Rośnie liczba pracowników - a nie osób samozatrudnionych (liczba osób prowadzących działalność gospodarczą nawet spadła). Nieznacznie powiększyła się liczba tych, którzy byli w stanie stworzyć choć jedno stanowisko pracy w prowadzonych firmach" - czytamy dalej w raporcie.

Bank centralny zwraca też uwagę na małe przełożenie inwestycji na wzrost zatrudnienia.

Badanie objęło niemal 5000 osób bezrobotnych z reprezentatywnych 64 powiatów oraz 1085 firm.

(ISBnews)

d1kzei2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kzei2