NBP: Przedsiębiorstwa chcą utrzymać wysoką dynamikę inwestycji w II kwartale
Warszawa, 20.04.2015 (ISBnews) - Przedsiębiorstwa zapowiadają utrzymanie w II kwartale dynamiki inwestycji na dotychczasowym, wysokim poziomie. Mniej firm niż w latach ubiegłych wstrzymuje się z realizacją inwestycji, wynika z ankiety Narodowego Banku Polskiego (NBP) przeprowadzanej w marcu br. wśród 1567 firm.
20.04.2015 11:15
"Na taką ocenę składa się powoli rosnące zainteresowanie nowymi inwestycjami, choć nadal poniżej poziomów sprzed kryzysu 2008/2009 (nowe inwestycje rozpoczynało wtedy co trzecie spośród badanych przedsiębiorstw, obecnie - mniej niż co czwarte). Przedsiębiorstwa podtrzymują zamiar wzrostu wielkości nakładów zarówno w perspektywie kwartału, jak i roku (dodatnie saldo prognoz)" - czytamy w raporcie.
Duże przedsiębiorstwa zapowiadają utrzymanie wysokiego tempa wzrostu inwestycji w II kw., choć w ich planach widać też pewną korektę optymizmu, zwłaszcza w planach o dłuższym rocznym horyzoncie. Z kolei w MSP przybyło inwestorów planujących rozpoczęcie nowych inwestycji w perspektywie trzech miesięcy, choć ich udział nadal jest niski.
NBP wskazuje, że z rozpoczęciem inwestycji wstrzymuje się obecnie znacznie mniej firm niż we wcześniejszych latach (23% respondentów w 2015 r., wobec 62% w 2013 r.).
Jednym z czynników, które obecnie skłaniają inwestorów do odłożenia w czasie inwestycji są oczekiwania spadków cen. Tak zadeklarowało jednak tylko 17% firm odkładających w czasie inwestycje, a więc w sumie ok. 4% próby. W oczekiwaniu na tańsze dobra inwestycyjne, przedsiębiorcy ci chcieliby obniżyć koszty projektu. Motywacja do odkładania inwestycji może również wynikać z faktu, że przedsiębiorcy sami odczuwają spadek cen wytwarzanych przez siebie produktów, co pogarsza rachunek ekonomiczny planowanych inwestycji, tłumaczy bank centralny.
Wśród czynników, które mogą negatywnie wpływać na poziom inwestycji przedsiębiorcy wskazują zwłaszcza pogorszenie się perspektyw popytu. Przekłada się to na zwiększone odczuwanie przez respondentów niepewności, co pogarsza klimat dla inwestycji.
"Obserwujemy także niższą aktywność inwestycyjną tych przedsiębiorstw, które liczą się ze spadkiem cen swoich wyrobów. Ponadto utrzymują się nadal ryzyka związane z kryzysem rosyjsko-ukraińskim. Czynniki te mogą wpływać negatywnie na plany inwestycyjne, natomiast nie powodują zakłóceń w realizacji już rozpoczętych inwestycji" - czytamy dalej.
Decyzje inwestycyjne wspiera natomiast korzystna sytuacja na rynku kredytowym, gdzie utrzymują się rekordowo niskie stopy procentowe oraz wysoka dostępność kredytów bankowych.
"Niemniej jednak głównym źródłem finansowania nowo rozpoczynanych inwestycji nadal są najczęściej (dla połowy inwestorów) własne środki przedsiębiorstw. Zainteresowanie inwestorów kredytem bankowym jest dwukrotnie niższe niż samofinansowaniem i od 2009 r. pozostaje ono na obniżonym poziomie - poniżej średniej wieloletniej" - napisano także w raporcie.
W I kw. br. przedsiębiorstwa zgłosiły nieco mniejsze zapotrzebowanie na kredyt, niż w kwartale poprzednim. Odsetek złożonych aplikacji kredytowych był niższy i niższy był również udział wniosków zaakceptowanych. Dostępność kredytu pozostała jednak wciąż wysoka. Zapowiedzi przedsiębiorstw odnośnie do popytu na kredyt na II kw. br. sugerują zwiększenie jego tempa wzrostu.
(ISBnews)