NBP: Sytuacja eksporterów poprawia się, ale przyszłość niepewna

Warszawa, 28.01.2015 (ISBnews) - Konkurencyjność cenowa oraz opłacalność eksportu utrzymują się na bardzo wysokim poziomie, wynika z ankiety Narodowego Banku Polskiego (NBP) przeprowadzanej w grudniu ub.r. wśród 1521 firm.

28.01.2015 12:03

"Analizowane dane wskazują na stabilną i bardzo wysoką konkurencyjność cenową oraz opłacalność sprzedaży zagranicznej, a także niską barierę kursową działalności przedsiębiorstw. Pomimo wysokiej konkurencyjności cenowej i opłacalności eksportu, prognozy formułowane przez eksporterów pozwalają w najbliższym czasie oczekiwać niższej niż przeciętna dynamiki podpisywania nowych umów eksportowych oraz wartości eksportu" - czytamy w dokumencie.

Długo utrzymująca się dodatnia różnica między kursem rynkowym złotego, a deklarowanym kursem opłacalności eksportu sprawia, że zarówno średni udział nieopłacalnego eksportu w przychodach z eksportu (odsetek eksporterów informujących o nieopłacalnym eksporcie), jak i odsetek firm deklarujących problemy z kursem walutowym jako barierą rozwoju znajdują się na stabilnych poziomach, zbliżonych do historycznych minimów.

"Czynnikiem sprzyjającym niskiej barierze kursowej oraz opłacalności eksportu mogły być jednak nie tylko korzystne poziomy kursów walutowych, ale również ich stabilizacja. Z perspektywy lat 2008- 2011 - pomimo konfliktu rosyjsko-ukraińskiego - zakres wahań kursu złotego, szczególnie względem euro, był w ostatnim roku relatywnie niewielki" - dodał NBP.

Bank centralny zwraca uwagę, że pomimo bardzo wysokiej konkurencyjności cenowej oraz opłacalności eksportu, obydwa analizowane wskaźniki prognostyczne eksportu znajdują się poniżej swoich długookresowych średnich na poziomach zbliżonych do tych sprzed kwartału.

"Pozwala to w najbliższym czasie spodziewać się relatywnie niskiej dynamiki eksportu. Bardziej wnikliwa analiza zjawiska wskazuje, że tylko w niewielkim stopniu możne być to skutkiem konfliktu rosyjsko-ukraińskiego" - czytamy w raporcie.

Ponadto wskaźniki nowych umów eksportowych oraz prognoz eksportu są wyższe w przypadku eksporterów obecnych w Rosji lub na Ukrainie niż w przypadku eksporterów, którzy są nieobecni na tych rynkach.

"Kwartalne dynamiki wskaźników są zaś w obydwu przypadkach zbliżone. Tym samym, można się spodziewać, że kluczową rolę dla przyszłej dynamiki eksportu oraz jej prognoz odgrywać będzie koniunktura w strefie euro" - podsumowuje NBP.

W grudniu 2014 r. w Szybkim Monitoringu NBP wzięło udział 1521 podmiotów wybranych z terenu całego kraju. Były to przedsiębiorstwa z sektora niefinansowego.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)