Trwa ładowanie...
strefa euro
16-02-2009 15:01

NBP: trudno o argumenty za wstąpieniem do ERM2 w obecnych warunkach

Badania wskazują, że trudno znaleźć argumenty ekonomiczne rekomendujące przystąpienie do tego mechanizmu w obecnych warunkach, wynika z opublikowanego w poniedziałek "Raportu na temat pełnego uczestnictwa RP w trzecim etapie unii gospodarczej i walutowej".

NBP: trudno o argumenty za wstąpieniem do ERM2 w obecnych warunkachŹródło: Jupiterimages
d1dza5g
d1dza5g

Jednak, abstrahując od bieżącej, niepewnej sytuacji na świecie korzyści z przyjęcia euro jest znacznie więcej niż zagrożeń, podano w raporcie.

"Zawirowania na globalnych rynkach finansowych oraz niepewność co do ich konsekwencji w zakresie zdolności Polski do trwałego wypełnienia kryteriów z Maastricht skłaniają do pogłębionej refleksji na temat odpowiedniego wyboru momentu przystąpienia do ERM2. Decyzja o wejściu do ERM2 ma podłoże ekonomiczne i polityczne. Przeprowadzone badania wskazują, że trudno znaleźć argumenty ekonomiczne rekomendujące przystąpienie do tego mechanizmu w obecnych warunkach" - podano w podsumowaniu raportu NBP.

Analitycy banku centralnego zaznaczają także, że ocena zdolności Polski do wypełnienia kryteriów konwergencji nominalnej na podstawie aktualnych prognoz jest obarczona wysokim stopniem niepewności.

Niemniej cały raport dość pozytywnie ocenia sam fakt przyjęcia wspólnej waluty i wskazuje znacznie więcej korzyści niż ryzyk dla kraju wstępującego do strefy euro.

d1dza5g

Zdaniem NBP, podstawową korzyścią jest spadek kosztu kapitału, redukcja ryzyka makroekonomicznego oraz kosztów transakcyjnych, które w średnim i długim okresie mogą być czynnikami prowadzącymi do wzrostu wymiany handlowej i inwestycji.

"Przeprowadzone analizy wskazują, że w długim okresie poziom PKB może być o 7,5% wyższy w porównaniu do scenariusza pozostawania poza strefą euro, z czego większa część może zostać zmaterializowana w ciągu pierwszych dziesięciu lat po przystąpieniu do strefy euro. Oznacza to, ze tempo wzrostu gospodarczego może być w tym okresie wyższe o ok. 0,7 pkt proc. w porównaniu ze scenariuszem bazowym (pozostawania poza strefą euro)" - czytamy w "Raporcie".

Bank centralny uważa także, że rezygnację z niezależnej polityki walutowej można postrzegać jako szansę uniknięcia kosztów, jakie pociągają za sobą duże wahania nominalnego kursu walutowego, niezwiązane z czynnikami fundamentalnymi.

Wśród niebezpieczeństw wstąpienia do strefy euro NBP wskazuje ryzyko nieadekwatności polityki pieniężnej EBC dla polskiej gospodarki, choć zarówno ryzyka zarówno nieadekwatności cyklicznej jak i strukturalnej są, zdaniem analityków, niewielkie. Większym jest natomiast ustalenie niewłaściwe kursu konwersji.

d1dza5g

"Przyjęcie kursu konwersji na poziomie niedowartościowanym może skutkować przegrzaniem gospodarki i w efekcie nadmierną presją inflacyjną w średnim okresie, wynikającą zarówno z wysokich cen importu, jak i z presji popytowej oraz zmniejszeniem importu nowych technologii przez Polskę i w rezultacie wydłużenie procesu doganiania. Przyjęcie kursu konwersji na poziomie przewartościowanym może natomiast prowadzić do obniżenia konkurencyjności gospodarki i w konsekwencji do pogorszenia bilansu handlowego" - wyliczają autorzy "Raportu".

Za niewielkie zagrożenie uznano możliwy wzrost inflacji oraz cen w wyniku zaokrąglania przy przeliczaniu ze złotego na euro. W podsumowaniu analitycy NBP napisali, że przeprowadzone na potrzeby "Raportu" analizy wskazują, że w perspektywie długookresowej przyjęcie euro powinno być dla polskiej gospodarki korzystne.

"Większość argumentów ekonomicznych wskazuje na dodatni efekt netto wprowadzenia wspólnej waluty w długim okresie. W długim okresie trwający kryzys nie powinien znacząco wpłynąć na rozkład korzyści i kosztów wejścia do strefy euro. Niemniej, wybór momentu podjęcia przygotowań i kroków będzie miał wpływ na bilans korzyści i kosztów" - uważają eksperci NBP.

d1dza5g

Pod koniec października rząd przyjął "mapę drogową", z której wynika, że intencją rządu jest, aby w 2011 r. Polska spełniała nominalne kryteria konwergencji. Pozwoli to, po wydaniu przez Komisję Europejską pozytywnej opinii dotyczącej wejścia Polski do strefy euro i uchyleniu derogacji przez Radę ECOFIN - na przyjęcie przez nasz kraj wspólnej waluty europejskiej 1 stycznia 2012 r. i stanowić będzie ukoronowanie procesu integracji z Unią Gospodarczą i Walutową.

ISB

d1dza5g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dza5g