Trwa ładowanie...
dh89aer
finanse
27-02-2009 16:56

NBP uruchomi nowe instrumenty, aby zwiększyć płynność i aktywność banków

Narodowy Bank Polski rozszerzy dotychczasowe
oraz wdroży nowe instrumenty, mające na celu zwiększenie płynności
sektora bankowego i pobudzenie aktywności banków - podał NBP w
komunikacie.

dh89aer
dh89aer

"Podczas spotkania przedstawicieli sektora bankowego z prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej, a także w trakcie tzw. szczytu społecznego, Prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek zapowiedział rozszerzenie dotychczasowych oraz wdrożenie nowych instrumentów, mających na celu zwiększenie płynności sektora bankowego i pobudzających aktywność banków" - napisano w komunikacie.

"Przedstawione na spotkaniu przez szefa polskiego banku centralnego propozycje spotkały się z aprobatą obecnych na spotkaniu przedstawicieli banków komercyjnych" - dodano.

W ocenie NBP, wprowadzony w październiku ubiegłego roku plan poprawy płynności sektora bankowego przyniósł oczekiwane efekty.

"Średni stan zadłużenia banków z tytułu operacji objętych Pakietem zaufania wynosi obecnie: dla operacji repo 12,2 mld złotych a dla transakcji swapów walutowych 2,3 mld złotych. Ponadto NBP zasilił system bankowy kwotą ponad 8 mld złotych poprzez wcześniejszy wykup obligacji" - napisano.

dh89aer

Zdaniem Narodowego Banku Polskiego niezbędne jest jednak dalsze współdziałanie instytucji odpowiedzialnych za system finansowy, w tym podjęcie działań wynikających z zapowiedzianego przez rząd Planu stabilności i rozwoju, którego zapisy mają jak dotychczas charakter bardzo ogólny i w wielu przypadkach nie są znane jeszcze konkretne rozwiązania.

"Pożądane efekty może przynieść także skuteczne zachęcenie banków pozostających pod nadzorem właścicielskim skarbu państwa do bardziej otwartej polityki kredytowej" - oceniło NBP.

"Istotnym czynnikiem niezbędnym do osiągnięcia zamierzonych celów, zarówno gospodarczych, jak i społecznych jest współpraca i koordynacja działań w ramach trzech podstawowych instytucji odpowiedzialnych za stabilność sektora finansowego w Polsce" - dodaje komunikat.

dh89aer
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dh89aer