Trwa ładowanie...
den3lgt
23-03-2017 17:45

NBP w systemie płatności natychmiastowych Express Elixir

Narodowy Bank Polski przystąpił do systemu Express Elixir, prowadzonego przez Krajową Izbę Rozliczeniową (KIR). Płatnicy składek ZUS i podatnicy będą dzięki temu mogli wybierać rodzaj przelewu: standardowy, rozliczany w trybie sesyjnym lub natychmiastowy.

den3lgt
den3lgt

Włączenie banku centralnego jako uczestnika systemu płatności natychmiastowych jest, jak podkreśla KIR, rozwiązaniem unikatowym w skali światowej. Standardowym rozwiązaniem w przypadku banków centralnych jest bowiem tryb rozliczeń sesyjnych, który był przyjęty również w Polsce. Na całym świecie systemów przelewów natychmiastowych, które rozliczają transakcje międzybankowe w czasie rzeczywistym lub zbliżonym do rzeczywistego jest kilkanaście.

"To jest system, który działa w trybie online w odróżnieniu od systemu sesyjnego, który ma trzy sesje w ciągu dnia i polega na tym, że przelewy kierowane są do rozliczenia tylko w trakcie sesji. W trybie przelewów natychmiastowych przelew realizowany jest w chwili zlecenia. System dokonuje rozliczeń między bankami w trybie ciągłym" - wyjaśniła rzeczniczka KIR Anna Olszewska.

Narodowy Bank Polski - w ramach ustawowych zadań - prowadzi bankową obsługę budżetu państwa, w tym rachunki bieżące organów administracji publicznej. "Przystąpienie NBP do systemu Express Elixir zapewnia płatnikom składek do ZUS oraz podatnikom możliwość wyboru typu przelewu - standardowego, rozliczanego w trybie sesyjnym lub natychmiastowego, który trafi do adresata w czasie liczonym w sekundach", czytamy w komunikacie KIR.

Według KIR udostępnienie przelewów Express Elixir może być udogodnieniem dla regulujących swoje zobowiązania wobec na przykład sądów, urzędów wojewódzkich, KRUS, a także dla importerów, umożliwiając skrócenie czasu realizacji opłat celnych w ramach procedur celno-podatkowych.

den3lgt

"Na pewno przyspiesza to obieg pieniądza w gospodarce. Teraz mamy pewną równowagę - przelewy natychmiastowe dostępne są zarówno w sektorze komercyjnym, jak i publicznym" - oceniła Anna Olszewska.

Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR) odpowiada za prawidłowy przebieg rozliczeń pomiędzy bankami. Została powołana z inicjatywy Narodowego Banku Polskiego, Związku Banków Polskich i 16 banków komercyjnych w celu elektronizacji i profesjonalizacji rozliczeń międzybankowych w Polsce, jest kluczową firmą obsługującą infrastrukturę polskiego sektora bankowego.

den3lgt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
den3lgt