Trwa ładowanie...

NBP wprowadza nową monetę. Nominał 10 zł

Od czwartku Narodowy Bank Polski rozpoczął emisję kolekcjonerskich monet o nominale 10 złotych. Są one jednak pełnoprawnym środkiem płatniczym, co oznacza, że można nim zapłacić za zakupy w sklepie.

NBP wprowadza do obiegu 10-złotową monetęNBP wprowadza do obiegu 10-złotową monetę
d1tfi5f
d1tfi5f

Srebrna moneta ma upamiętnić 75. rocznicę powołania Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

"WiN składała się przede wszystkim z żołnierzy AK, przejęła także jej struktury organizacyjne. W odróżnieniu od Armii Krajowej organizacja miała charakter cywilny, ale posiadała też liczne oddziały zbrojne, szczególnie w okręgach białostockim, lubelskim i warszawskim. Była zatem organizacją wojskowo-polityczną" - informuje NBP w specjalnej broszurze.

To m.in. członkowie WiN są dziś nazywani żołnierzami wyklętymi lub niezłomnymi. Stąd nazwa emisji: "Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni".

mBank webinary odc. 1: Inwestuj jak milioner- to proste!

Emisja specjalnej monety rozpoczęła się w czwartek. Jej średnica wynosi 32 milimetry, a waga - nieco ponad 14 gramów.

d1tfi5f

Na awersie srebrnej monety przedstawiono rozerwane kraty więzienne, na rewersie zaś znajdują się wizerunki Krzyża WiN, biało-czerwonej flagi z symbolem Polski Walczącej oraz napis: 2 IX 1945.

W broszurze NBP przypomina, że wszystkie monety i banknoty emitowane przez Bank są pełnoprawnym środkiem płatniczym w Polsce. To oznacza, że żaden sklep nie może odmówić przyjęcia takiej monety, mimo niestandardowego nominału.

Trudno jednak wyobrazić sobie, żeby ktoś zdecydował się płacić okolicznościową monetą. Jej koszt bowiem to 150 złotych, a można za nią kupić towary za zaledwie 10 złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1tfi5f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tfi5f