Trwa ładowanie...
d2vnat2
euro
09-03-2009 12:03

Negatywny sentyment utrzymuje się

Piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy ponownie okazały się gorsze od oczekiwań. Stopa bezrobocia wzrosła w lutym do 8,1%, a gospodarka straciła ponad 650 tysięcy miejsc pracy w sektorach pozarolniczych.

d2vnat2
d2vnat2

Piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy ponownie okazały się gorsze od oczekiwań. Stopa bezrobocia wzrosła w lutym do 8,1%, a gospodarka straciła ponad 650 tysięcy miejsc pracy w sektorach pozarolniczych.

Sentyment do akcji pozostaje negatywny. Kupujący pozostają bierni, a sprzedający akceptują coraz niższe ceny bojąc się kontynuacji trendu. Na rynku panuje duża niepewność ze względu możliwość bankructwa kilku dużych amerykańskich korporacji. Od dłuższego czasu problemy ma GM, jest finansowany przez rząd. Wobec załamania się sprzedaży samochodów w USA niewiadomo jak długo GM będzie uzależniony od pomocy rządowej i jak długo administracja będzie tolerować straty giganta. Nieroztrzygnięta pozostaje kwestia ewentualnej pomocy rządowej dla mającego problemy AIG. AIG miał ponad 60 miliardową stratę w ostatnim kwartale. Najprawdopodobniej największy amerykański ubezpieczyciel otrzyma kolejne wsparcie, ze względu na obawy o negatywne skutki upadku giganta. Na poprzednim dokapitalizowaniu skorzystały m.in. takie instytucje jak Goldman Sachs czy Deutsche Bank, które były stroną transakcji dla AIG. W takiej sytuacji jest zrozumiałe dlaczego rośnie niechęć i sceptycyzm dla kolejnych interwencji.

W tym tygodniu pierwsze istotniejsze dane z USA będą publikowane w czwartek (sprzedaż detaliczna)
. We wtorek przemawiał będzie szef Fedu Ben Bernanke. W dniu dzisiejszym nie będzie publikacji istotniejszych danych.

Dolar umacnia się do większości walut. Zachowanie się amerykańskiej waluty jest w dalszym ciągu skorelowane z kondycją giełd.

d2vnat2

Złoty zachowuje się stabilnie do euro i dolara. Zagrożeniem dla polskiej waluty pozostaje bardzo niepewna sytuacja w regionie krajów bałyckich i na Ukrainie. Łotwa i Ukraina są w tej chwili na łasce Międzynarodowego Funduszu Walutowego i będą zmuszonone do drastycznych cięć budżetowych.

EURPLN

Eurozłoty ustabilizował się w przedziale 4,65-4,75. Polski złoty od jakiegoś czasu zachowuje się lepiej od węgierskiego forinta (gorzej do czeskiej korony). Brak negatywnej reakcji na złotym i na polskim rynku akcji wobec kolejnych minimów amerykańskich i europejskich indeksów świadczy o poprawie sentymentu. Trudno w tej chwili powiedzieć na ile jest to trwała poprawa. Skala wcześniejszej przeceny polskich aktywów być może skłoniła inwestorów zagranicznych do zwrócenia baczniejszej uwagi na fundamenty. Najbliższym wsparciem na EURPLN jest 4,65. Oporem pozostaje 4,80.

EURUSD

Trend spadkowy na EURUSD utrzymuje się. Korekta wzrostowa zatrzymała się w pobliżu 50% zniesienia fibonacciego (1,2722). Pogłębienie spadków na rynkach akcji sprzyja dalszemu umocnieniu dolara do euro. Rynek jest w dalszym ciągu "news driven" - reaguje na napływające informacje od regulatorów. Na rynkach akcji pod presją znajdują się od rana europejskie i brytyjskie banki, co działa negatywnie na euro i funta. Poziom 1,25 działa jako wsparcie. Trend spadkowy jest na razie "powolny" - każdy impuls trendowy jest w dużym stopniu znoszony. Przyśpieszenie powinno nastąpić w przypadku przebicia 1,25.

GBPUSD

Funt reaguje negatywnie na wiadomości o przejęciu kontroli nad kolejnym bankiem przez rząd brytyjski. W zamian za gwarancje o wartości blisko 370 miliardów dolarów rząd uzyskał kontrolę nad Lloyds Banking Group, a jego udział w kapitale akcyjnym wzrośnie do 75%. Lloyds popadł w kłopoty w wyniku wcześniejszego przejęcia HBOS, który był mocno zaangażowany w rynek nieruchomości. Kurs GBPUSD wyłamał się dołem z trwającej od kilku tygodni konsolidacji. Przebicie wsparcia powinno doprowadzić do testu styczniowych minimów.

d2vnat2

USDJPY

Jen w dalszym ciągu pozostaje pod presją do dolara. Inwestorzy pozbywają się aktywów denominowanych w jenach ze względu na słabość gospodarki japońskiej. Uzależniona od eksportu Japonia po raz pierwszy od 1996 roku miała w styczniu deficyt na rachunku bieżącym. Trend wzrostowy na USDJPY został obroniony. Korekta spadkowa zatrzymała się na linii trendu wzrostowego. Strefa 96,8-97,0 nadal pozostaje wsparciem. Kolejny impuls wzrostowy powinien doprowadzić do testu psychologicznego oporu przy 100.

IDMSA.PL

d2vnat2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vnat2