Nerwowe oczekiwanie na decyzje w sprawie planu ratunkowego

Dzisiejsza sesja nie dostarczyła giełdowym inwestorom wielu pozytywnych emocji. Otwarcie głównych indeksów wypadło na niewielkich plusach, jednak na tych poziomach nie pojawiło się wielu graczy chętnych do kupna papierów.

02.10.2008 | aktual.: 02.10.2008 16:56

Kolejne godziny upłynęły dziś, więc na systematycznym osuwaniu się indeksów przy zauważalnie niewielkim wolumenie handlu. Podaż rozpędziła się zwłaszcza w drugiej części sesji, kiedy to otrzymała pretekst do większej agresji działania w postaci gorszych od oczekiwań danych z amerykańskiego rynku pracy i o zamówieniach fabrycznych. W efekcie cały wczorajszy dorobek kupujących został w całości zniwelowany i indeks WIG20 oddał 1,9% wartości. Nieco lepiej zakończyły notowania indeksy spółek średniej i małej kapitalizacji: mWIG40 –1,5% i sWIG80 –0,8%. Obroty na całym rynku nie były wysokie – ostatecznie osiągnęły wartość nieco ponad 700mln zł. Szerokość rynku odzwierciedla zachowanie indeksów: 75 spółek zyskało, podczas gdy 228 straciło na wartości.

Ze spółek o największej kapitalizacji, negatywnie wyróżniły się dzisiaj, chyba można już mówić, że tradycyjnie, walory KGHM –6,6%. Dzisiejszym notowaniom mogły zaszkodzić prasowe publikacje o znacznym spadku realizowanej marży na produkcji. Uzmysłowiono inwestorom, że w okresie znacznego spadku cen miedzi, całkowite jednostkowe koszty produkcji istotnie wzrosły, co przy utrzymaniu tej niekorzystnej tendencji w przyszłości może spółkę niebezpiecznie zbliżyć do progu rentowności wydobycia. Większymi spadkami sesję zakończyły również walory PEKAO –3,1%, TPSA –2,3%, PBG –5,5%. Wyróżnić można jeszcze GTC –5,3%, które osiągnęło nowy dołek bessy, oraz BIOTON i LOTOS, które przeceniono o 4,3%. Jedynie cztery spółki z tego segmentu nie potaniały w dniu dzisiejszym: TVN +2,2%, PKO BP +1,4%, BZWBK +0,6% i AGORA – bez zmian.

Wolumen dzisiejszego handlu pokazuje, że inwestorzy zapewne preferują chwilowe pozostawanie poza rynkiem do momentu poddania pod głosowanie zmodyfikowanej wersji planu Paulsona w Izbie Reprezentantów i poznania stylu przyjęcia jego wyników przez największe światowe rynki finansowe. Ten czynnik wydaje się być tym motywem, który zdeterminuje rozwój wydarzeń na naszym rynku na kolejnych sesjach.

Karol Koszarski
Makler DM BZ WBK S.A.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)