Nerwówki ciąg dalszy

W piątek inwestorzy na rynkach akcji znowu przeżywali chwile niepewności i kwestia ustalenia kierunku na następne dni nadal pozostaje otwarta. Zakres wahań i wątpliwości dobitnie obrazuje wykres WIG20, który przez cały tydzień poruszał się w konwulsjach tuż nad, a momentami nawet w obrębie, ważnych wsparć technicznych w przedziale 2800 – 2820 pkt.

23.05.2011 08:50

Przebieg piątkowej sesji na rodzimym parkiecie był w zasadzie podobny do czwartkowej, tylko zakres wahań, oraz aktywność inwestorów były wyraźnie mniejsze. Dzień rozpoczął się od odrobienia sporych strat z czwartkowego fixignu i przez następne dwie godziny panowały tendencje pro popytowe, dzięki czemu WIG20 osiągnął pułap 2855 pkt (+1,3%). Nastroje zmieniły się dość szybko i jeszcze przed południem wykres indeksu zaczął się osuwać. Brakowało ważnych danych makro więc inwestorzy spoglądali przede wszystkim na giełdy zachodnie.

W rezultacie doniesienia z amerykańskich spółek detalicznych o kiepskich prognozach na przyszłość (m.in. GAP), które były pretekstem do wyprzedaży na Wall Street na początku notowań, również na naszym parkiecie doprowadziły do dalszego osuwania indeksów. Ostatecznie WIG20 zamknął się 2829 pkt (+0,3%), przy końcowym obrocie niecałe 480 mln PLN.

Obraz
© (fot. BM Banku BPH)

Piątkowa sesja potwierdziła rozpoczęte w środku tygodnia odbicie. Dzięki aktywności kupujących maksimum sesji wypadło na 49 163 pkt, ale końcówka sesji należała do niedźwiedzi. Na wykresie dziennym została wykreślona czarna szpulka z górnym cieniem, umiejscowiona powyżej poprzedniej świecy, co zdradza jednak sporą niepewność wobec szybkiego wzrostu. Analizując obserwowane wskaźniki techniczne nie trudno ulec wrażeniu, że ich ostatnie wahania wykazują tendencję zgodną z rynkiem. Wygenerowana w zeszłym tygodniu dywergencja hossy pomiędzy RSI a Composite Index, sygnalizująca kupno, nabiera wiarygodności.

RSI podąża w kierunku oporu na 57 pkt i dopóki poziom ten nie zostanie osiągnięty jego wskazania traktować można jako neutralne. Podobnie zachowują się pozostałe oscylatory za wyjątkiem ADX, który utrzymuje trend boczny. Przed dzisiejszą sesja nadal przewagę posiadają byki, chociaż trzydniowa fala wzrostowa wzmaga presje podaży. Można więc przypuszczać, że w takim otoczeniu wskaźnikowym, uwaga inwestorów skupiona będzie dzisiaj na kluczowych poziomach, które od dołu wspomagać będą rynek na linii 48 500 pkt, natomiast od góry barierę stanowią średnie ruchome.

BM Banku BPH

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)