Trwa ładowanie...
d3xrqp1

Netia celuje w dodatni wynik netto na koniec bieżącego roku

Warszawa, 19.02.2015 (ISBnews) - Netia celuje w wypracowanie dodatniego wyniku netto w 2015 roku przy jednocyfrowym spadku przychodów, poinformował członek zarządu i dyrektor finansowy Paweł Szymański.

Share
d3xrqp1

"Presja na przychody była w 2014 i ten klimat się niespecjalnie zmienia. 2015 to wciąż spadek przychodów. Będziemy walczyć o jego jednocyfrową dynamikę w tym roku, a to każe bronić EBITDA działaniami optymalizacyjnymi z efektem stabilizacji podobnym do 2014. Realizując budżet, oczekujemy, że wynik netto w 2015 powinien być dodatni" - powiedział Szymański podczas spotkania z dziennikarzami.
Wskazał, że chociażby w segmencie B2B na sieci regulowanej Netia nie będzie w stanie zahamować spadku przychodów, a zadaniem na ten rok będzie spowolnienie jego dynamiki.

Zarząd podkreślił jednocześnie, że usługi na własnej sieci rosną i oczekuje że w tym roku dynamika jeszcze przyspieszy (szczególnie usługi telewizyjne i internetowe).

Netia realizuje program Netia Lajt 2.0, mający na celu optymalizację kosztów m.in. dzięki optymalizacji zatrudnienia. W efekcie odejdzie max. 350 osób do końca marca 2015 r. Według założeń spółki, optymalizacja ma dać znaczące oszczędności, które zostaną przeznaczone na nowe projekty, w tym centra danych, czy usługi chmurowe.

d3xrqp1

Według słów członka zarządu operatora, nakłady inwestycyjne w tym roku nie będą "dramatycznie" spadać, ale Netia będzie starać się je optymalizować. W efekcie, jak wskazał, capex w 2015 będzie na podobnym poziomie r/r w relacji do przychodów.

Netia ma zadłużenie na poziomie 0,19x skorygowanego zysku EBITDA za 2014, co daje jej "elastyczność w kwestii dystrybucji środków do akcjonariuszy lub dalszych akwizycji", jak podkreślali przedstawiciele zarządu.

"Nie chcemy zmieniać polityki dywidendowej, a ostateczne decyzje zależą od akcjonariuszy" - zaznaczył dyrektor finansowy Netii.

Skorygowana EBITDA wyniosła 493 mln zł w 2014, przy 93 mln zł zadłużenia netto. Łączna liczba usług wyniosła na koniec ub.r. 2,305 mln.

W I-IV kw. 2014 r. spółka miała 174,83 mln zł skonsolidowanego skorygowanego zysku netto w porównaniu z 46,29 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 1.674,04 mln zł w porównaniu z 1.876,02 mln zł rok wcześniej.

Netia S.A. to największy niezależny operator usług telefonii stacjonarnej w Polsce, a także dostawca usług dostępu do internetu.

(ISBnews)

d3xrqp1

Podziel się opinią

Share
d3xrqp1
d3xrqp1