Networking: praca dzięki znajomościom

Od zawsze wiadomo, że dzięki znajomościom można zdobyć pracę, uzyskać potrzebne informacje, pomóc znajomym, czy zyskać nowych klientów.

Networking: praca dzięki znajomościom

23.09.2009 | aktual.: 24.09.2009 08:52

Od zawsze wiadomo, że dzięki znajomościom można zdobyć pracę, uzyskać potrzebne informacje, pomóc znajomym, czy zyskać nowych klientów. Na zachodzie podobne zjawisko określa się mianem networkingu.

Słowo pochodzi o angielskiego słowa 'net' czyli sieć. Networking jest więc budowaniem sieci kontaktów, które pomóc nam mogą w karierze. Choć słowo 'networking' nie ma jeszcze polskiego odpowiednika, nietrudno w Polsce stosować się do zasad networkingu.

Networking pozwoli na przykład początkującemu dziennikarzowi na zbudowanie sieci kontaktów, które w przyszłości okażą się bezcenne w toku szukania pomysłów na tematy, czy osób, których wypowiedzi można zacytować jako niezależnych ekspertów. Z kolei przedsiębiorca właśnie rozkręcający interes dzięki networkingowi może zdobyć nowych klientów, lub mieć poleconych godnych zaufania dostawców i podwykonawców. Na 'networkingu' może także zyskać student lub absolwent, stawiający pierwsze kroki na rynku pracy.

Według Wikipedii jest prowadzonym dzięki korzystnej sieci wzajemnych kontaktów procesem wymiany informacji, zasobów, wzajemnego poparcia i możliwości. Choć idee networkingu promowane są głównie na portalach społecznościowych, najpełniejszym jego przejawem jest networking biznesowy, pojmowany jako sieć trwałych kontaktów biznesowych. Pielęgnowanie kontaktów, nawiązywane znajomości z jak najszerszymi kręgami przedsiębiorców z różnych branży, sprzyja efektywnej wymianie informacji oraz życzliwej atmosferze. Działania networkingowe polegają na obopólnym rekomendowaniu swoich usług, dzieleniu się wiedzą oraz w razie potrzeby udzielaniu pomocy. Kontakty networkingowe opierają się na wzajemnym zaufaniu i poparciu. Pierwszym polskim Klubem Networkigu był poznański Klub Networkingu „Poznań mój biznes”.

W USA jest wiele klubów networkingowych W przyjaznej atmosferze i przy drinku, prowadzić nawiązywać można znajomości i wymieniać się wizytówkami. Powstają także poradniki dotyczące networkingu. Większość rozsądnych osób nie pójdzie na rozmowę kwalifikacyjną w dżinsach. Czy jednak w toku 'networkingu' wszyscy przywiązują odpowiednią wagę do etykiety? Jeżeli w nieodpowiedni sposób nawiązujemy kontakty w mniej formalnym otoczeniu, także możemy zniechęcać do siebie rozmówców. Amerykańska wersja portalu 'Monster' wymienia podstawowe błędy popełniane w toku networkingu.

Nie czekaj aż stracisz pracę

Wiele osób z nawiązywaniem lub odświeżaniem kiedyś nawiązanych kontaktów czeka do czasu, aż straci pracę i wówczas nie ma juz wyboru. Efektywny networking polega na nawiązywaniu kontaktów i znajomości, podczas gdy ma się pracę. Wówczas bowiem nie startuje się ze straconej pozycji.

Nie przesadzaj z improwizacją

Idąc na imprezę mającą na celu networking, warto obrać sobie cel. Warto zadać sobie podstawowe pytania: Czy szukasz pracy? Czy ma to być jakaś określona praca? A może zadowolisz się jakąkolwiek? Czy poszukujesz kontaktów, które pomogą w rozwoju kariery? A może szukasz mentora, który pomoże w realizacji projektu? Jeżeli odpowiesz sobie na te pytania, będziesz wiedział, jak prowadzić konwersacje ze spotkanymi osobami.

Bycie nieprzygotowanym

Myślenie, że wiesz czego chcesz, nie jest jednoznaczne, z byciem pewnym, czego chcesz. Okazje do networkingu traktuj tak samo poważnie jak staż w wymarzonym miejscu pracy. Przećwicz kilka zdań o sobie oraz odpowiedzi na pytania o swoje motywacje i wymarzoną karierę.

Nie zapomnij wizytówek

Nie ma nic bardziej krępującego niż nawiązanie owocnej znajomości, wymiana pomysłów, jak możecie sobie nawzajem pomóc, tylko po to, by potem zapisywać swój numer telefonu na serwetce. Jeżeli nie masz jeszcze wizytówek, albo twój obecny pracodawca uważa, że ich nie potrzebujesz, zainwestuj w nie. Zawsze możesz wydrukować wizytówki na własną rękę, z prywatnym numerem i bez logotypu pracodawcy.

Podawanie 'niepoważnego' adresu email

To, że znajomi piszą do ciebie na adres 'kociak25' nie znaczy, że warto ten adres podawać w kręgach bardziej formalnych.

Bycie pompatycznym

Nawiązując kontakty, słuchaj co inni mają do powiedzenia. Możesz uzyskać wiele cennych porad. Pamiętaj, że nie każdy chce słuchać, jak popisujesz się już posiadaną wiedzą.

Monopolizowanie czyjegoś czasu

Na imprezach typu networking, każdy chce krążyć i nawiązać maksymalnie dużo znajomości. Dlatego nie oczekuj, że ktoś wysłucha historii twojego życia. Jeżeli natomiast nawiązujesz kontakty za pośrednictwem emaila lub telefonu, pamiętaj, że osoby, które odpowiadają, mają także inne zajęcia.

Jak cię widzą tak, cię piszą

Imprezą networkingową może być konferencja, szkolenie, targi pracy lub nawet wyjście od pubu, w którym bywają osoby z branży. Dlatego warto nie być za bardzo wyluzowanym. Najlepiej jest ubrać się elegancko i nie zapominać o dobrych manierach.

Daj się zapamiętać

Osoby, które mają władzę i znajomości, zapamiętają tylko te jednostki, które wyróżniają się z tłumu. Warto więc być asertywnym i zachowywać się jak urodzony lider. Nie watro jednak z tym przesadzać. Wówczas bowiem można zyskać etykietkę osoby bezczelnej i niegrzecznej.

Bycie pasywnym

Jeżeli ze wstępnej wymiany zdań nie wynika, że ktoś mógłby być dla ciebie pomocnym kontaktem, od razu go nie dyskwalifikuj. Nigdy nie wiesz, jaka znajomość może okazać się pomocna.

Kłamstwa

Czasem może cię korcić, by powołać się na kogoś. Możesz na przykład powiedzieć 'Taki i owaki' dał mi twój numer i kazał powołać się na siebie. Kłamstwo ma jednak krótkie nogi i nie warto udawać czyjegoś protegowanego. W ten sposób spalisz bowiem za sobą nie jeden, a dwa mosty.

Nie traktuj kontaktów zawodowych jak przelotnych romansów

Nikt nie lubi być wykorzystywany. Jeżeli ktoś pomoże ci uzyskać cenne informacje, podziękuj. Krótki list, email lub rozmowa telefoniczna, nie kosztują wiele wysiłku. Jeżeli udało ci się osiągnąć cel, na przykład znaleźć pracę, daj o tym znać osobom, które ci pomogły. Choć możesz myśleć, że to juz koniec networkingu nigdy nie wiesz, kiedy wasze ścieżki znów się skrzyżują.

Nie zapominaj swoich trudnych początków

Nie zapominaj, że też kiedyś zaczynałeś karierę i nawiązywanie kontaktów zawodowych. Prawdopodobnie ktoś ci pomógł. Dziś ktoś inny może potrzebować twojej pomocy.

Magdalena Raszewska

firmakontaktyznajomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)