Trwa ładowanie...
d2qvco4
17-01-2017 14:00

NFOŚiGW udzieli 100 mln zł dotacji i pożyczek

100 mln zł w formie dotacji i pożyczek rozdysponuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko wywieranego przez wydobycie kopalin i likwidację zakładów górniczych. Wnioski można składać od 23 stycznia do końca listopada br.

d2qvco4
d2qvco4

Według komunikatu Funduszu przekazanego we wtorek PAP, dofinansowanie udzielane będzie w formie dotacji lub pożyczki - do 100 proc. kosztów kwalifikowanych, z uwzględnieniem przepisów o pomocy publicznej.

"Celem programu jest ograniczenie negatywnego oddziaływania na środowisko wynikającego z wydobycia kopalin i likwidacji zakładów górniczych" - wyjaśniono w komunikacie.

Zadania, na realizację których można przeznaczyć dotacje i pożyczki z Funduszu, to: rekultywacja gruntów na terenach zdegradowanych działalnością wydobywczą; prowadzanie technologii ograniczających powstawanie odpadów w trakcie wydobycia i przeróbki surowców; ochrona powierzchni ziemi i zasobów wód przed skutkami eksploatacji podziemnej i otworowej m.in. poprzez podsadzanie i lokowanie odpadów mineralnych.

A także: ujmowanie i uzdatnianie wód kopalnianych i wód zasolonych; doposażenie jednostek powołanych do prowadzenia działań ratowniczych w górnictwie w aparaturę i sprzęt ratowniczy; wspieranie działalności Wyższego Urzędu Górniczego z zakresu ochrony środowiska m.in. poprzez wspieranie działalności wydawniczej, doposażenie Archiwum Dokumentacji Mierniczo-Geologicznej w sprzęt niezbędny do gromadzenia i archiwizacji dokumentacji mierniczo-geologicznej zlikwidowanych zakładów górniczych oraz jej udostępniania.

d2qvco4

Kolejne wymienione zadania to: doposażenie organów nadzoru górniczego w sprzęt służący do monitorowania eksploatacji kopalin oraz badania i prace dla ochrony środowiska w górnictwie.

Beneficjentami dotacji mogą być: finansowane w całości lub w części ze środków budżetu państwa w formie dotacji podmiotowych i celowych podmioty i instytucje, których działalność regulują przepisy Prawa geologicznego i górniczego; podmioty wskazane w ustawach restrukturyzacyjnych dotyczących górnictwa; jednostki samorządu terytorialnego i ich związki oraz jednostki powołane do prowadzenia działań ratowniczych w górnictwie. O pożyczkę mogą starać się podmioty i instytucje, których działalność regulują przepisy ustawy Prawo geologiczne i górnicze.

"Warto też wiedzieć, że istnieje możliwość przekwalifikowania wniosków dotacyjnych na pożyczkowe zgodnie z zapisami programu" - dodano w komunikacie.

d2qvco4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qvco4