Nickel BioCentrum - nowy projekt NTPP
W styczniu 2011 r. w podpoznańskich Złotnikach ruszy budowa Nickel BioCentrum. W ciągu 12 miesięcy na terenie Nickel Technology Park Poznań powstanie nowoczesne, spełniające europejskie standardy biobezpieczeństwa, Centrum Biotechnologii.
31.05.2010 10:49
W styczniu 2011 r. w podpoznańskich Złotnikach ruszy budowa Nickel BioCentrum. W ciągu 12 miesięcy na terenie Nickel Technology Park Poznań powstanie nowoczesne, spełniające europejskie standardy biobezpieczeństwa, Centrum Biotechnologii. Inwestycja o wartości 21,5 mln zł otrzymała w maju br. dofinansowanie z funduszy unijnych przeznaczonych na wspieranie innowacyjnych przedsięwzięć w Wielkopolsce. Nickel BioCentrum ma skupiać polskie i zagraniczne podmioty działające w branży biotechnologicznej.
Projekt Nickel BioCentrum to kolejny etap rozwoju Nickel Technology Park Poznań (NTPP), pierwszego niepublicznego parku technologicznego w Polsce. Jego realizacja pozwoli stworzyć trzeci, obok Łodzi i Krakowa, silny ośrodek wspierający rozwój polskiej biogospodarki. Przemysł biotechnologiczny staje się bowiem jednym z kluczowych sektorów warunkujących dalszy rozwój gospodarczy świata. Wg raportu OECD z 2009 r. biotechnologia może pomóc w rozwiązaniu wielu problemów zdrowotnych i środowiskowych, z którymi będziemy musieli się zmierzyć w najbliższych dziesięcioleciach.
Twórcy NTPP mają nadzieję, iż powstające w Parku Centrum Biotechnologii przyczyni się do likwidacji barier hamujących rozwój tej dziedziny w naszym kraju. Projekt od samego początku przygotowywano w ścisłej współpracy z przedstawicielami polskiego biosektora. W 2009 r. NTPP przeprowadził cykl warsztatów biotechnologicznych z udziałem biofirm, instytucji otoczenia biznesu oraz poznańskich naukowców. Listy poparcia dla powstania Nickel BioCentrum podpisały m.in. takie firmy jak: BioContract, AdvaChemLab, Novazym, Nuscana. Biotechnika Laboratoryjna, Biogaz Zeneris czy Read-Gene.
Podmioty, które zdecydują się zlokalizować swoją działalność w podpoznańskim Nickel BioCentrum, będą miały do dyspozycji nowoczesny obiekt o powierzchni ok. 4 tys. m2. Znajdą się w nim przygotowane specjalnie na potrzeby biobiznesu powierzchnie biurowe i laboratoryjne pod wynajem oraz profesjonalnie wyposażone, dostępne dla wszystkich najemców laboratoria - tzw. core facilities. Przewidziana w projekcie specjalistyczna baza laboratoryjna będzie spełniać standardy europejskie i wymogi biobezpieczeństwa klasy II, z możliwością podniesienia do klasy III. W budynku powstaną również sale konferencyjne, magazyny oraz pomieszczenia socjalne.
- Zapraszamy do współpracy polskie firmy biotechnologiczne na wszystkich etapach rozwoju oraz podmioty zagraniczne, z którymi chcemy realizować w Nickel BioCentrum innowacyjne bioprojekty - twierdzi Dagmara Nickel, prezes i twórca NTPP - Dzięki naszemu dotychczasowemu doświadczeniu oraz posiadanym zasobom jesteśmy także przygotowani na wspieranie procesu komercjalizacji nowych pomysłów badawczych dotyczących biogospodarki. Ich twórców będziemy mogli wspomagać w kluczowych dla sukcesu danego przedsięwzięcia obszarach: finansowym i zarządczym.
Nickel BioCentrum ma szansę stać się w przyszłości aktywną platformą współpracy firm biotechnologicznych, zespołów naukowych oraz instytucji otoczenia biznesu w zakresie wymiany informacji, wiedzy oraz transferu innowacyjnych technologii. Przy Centrum powołana zostanie Rada Naukowa, która będzie merytorycznie wspierać nowe pomysły badawcze realizowane w podpoznańskim ośrodku. W jej pracach mają aktywnie uczestniczyć przedstawiciele środowisk akademickich i naukowych Wielkopolski.
Powstanie i rozwój Nickel BioCentrum pozwoli stworzyć w Polsce nowe miejsca pracy dla absolwentów kierunków biotechnologicznych, którzy do tej pory w większości szukali zatrudnienia zagranicą. Przed studentami pojawi się natomiast możliwość odbywania staży w działających w NTPP biofirmach. Podpoznańskie Centrum Biotechnologii wydaje się być projektem unikalnym na skalę krajową, przede wszystkim ze względu na kompleksowość zakładanych działań i usług. Poza wynajmem specjalistycznej, indywidualnie przygotowanej infrastruktury, bardzo ważnym elementem jego oferty będzie świadczenie kompleksowych usług w ramach tzw. jednego okienka. Zlokalizowane w Nickel BioCentrum podmioty uzyskają stały dostęp do specjalistycznej wiedzy w zakresie rozwoju i komercjalizacji produktów czy usług biotechnologicznych, jak również możliwość prowadzenia wspólnych projektów badawczych z innymi firmami z biosektora. Będą mogły korzystać także ze świadczonych w NTPP usług okołobiznesowych (księgowość, outsourcing IT, archiwizacja
danych i dokumentów, obsługa prawna, itp.). Ponadto zatrudnieni w Parku fachowcy będą udzielać informacji o możliwych formach finansowania innowacyjnych projektów oraz pomogą w zdobyciu niezbędnego do realizacji przedsięwzięcia kapitału.
Projekt BioCentrum po raz pierwszy zaprezentowano branży podczas tegorocznej edycji BioForum, jednej z najważniejszych imprez biotechnologicznych w Europie. Odbywające się od kilku lat w Łodzi Targi stały się miejscem promującym potencjał biznesowy Europy Środkowej w dziedzinie biotechnologii, farmacji oraz life science.