Trwa ładowanie...

Nie bierz kredytu, taniej wyniesie cię wynajem

Wynajem dwóch pokoi w dużym mieście może być kilkaset złotych tańszy niż kupno analogicznego mieszkania na kredyt - pisze "Rzeczpospolita".

Nie bierz kredytu, taniej wyniesie cię wynajemŹródło: Jupiterimages
d1nsuf9
d1nsuf9

Jak podkreślają eksperci rynku nieruchomości wypowiadający się dla gazety kupno mieszkania to dziś same problemy. Po pierwsze trudno o kredyt, po drugie ceny mieszkań spadają, więc możemy przepłacić. Dużo lepsze może okazać się wynajmowanie lokum.

Jak wylicza "Rz" szczególnie w dużym mieście jest to bardzo opłacalne - oszczędzić można wtedy nawet 1200 zł miesięcznie! A przez 30 lat wynajmowania, za uzyskane w ten sposób oszczędności najprawdopodobniej sami będziemy mogli sobie kupić mieszkanie. I to większe niż dwa pokoje.

I tak w Sopocie wynajmowanie 2 pokoi zamiast kupowania to właśnie 1200 zł oszczędności, w Krakowie to 650 zł miesięcznie.W Gdyni i Poznaniu to 550 zł w kieszeni. Sytuacja nieco inaczej wygląda w Warszawie, bo tu drogie są i mieszkania, i najem. Cały czas jednak można zaoszczędzić nawet 350 zł.

Dodatkowo 30 lat wynajmowania daje oszczędności na poziomie 250 tys. zł w Warszawie, 464 tys. w Poznaniu czy aż 540 tys. w Krakowie. Wszystko to przy założeniu stopy zwrotu z oszczędności na poziomie 5 proc.

Lepiej kupić niż wynajmować mieszkanie w Katowicach i Łodzi, gdzie ceny nieruchomości są niskie w porównaniu do innych dużych miast. Zasada wynajmuj, nie kupuj dużo rzadziej sprawdza się w przypadku kawalerek, bo są one relatywnie droższe w wynajmowaniu. I tak jednak w niektórych miastach takie rozwiązanie może przynieść 300-600 zł oszczędności.

Wirtualna Polska / "Rzeczpospolita"

d1nsuf9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nsuf9