Trwa ładowanie...

Nie chcesz kłopotów? Pilnuj swojego bagażu

Pozostawienie bez opieki bagażu na lotnisku może nas kosztować 500 zł. - Jest traktowany jako potencjalne zagrożenie. Warto pilnować toreb i walizek, by uniknąć problemów - radzi w związku z rozpoczęciem wakacji Straż Graniczna.

Nie chcesz kłopotów? Pilnuj swojego bagażuŹródło: iStock.com
d5xy3a2
d5xy3a2

Według Straży Granicznej bagaże pozostawiane są najczęściej przez roztargnienie lub bezmyślność. Zdarza się, że podróżni porzucają nadbagaż, za którego przelot trzeba dodatkowo zapłacić. Niekiedy pozostawiona walizka jest pusta, bo została uszkodzona, a rzeczy przepakowane do innej torby.

Za pozostawienie bagażu bez opieki grozi mandat w wysokości 500 zł. SG podaje, że w 2016 roku za pozostawione bagaże i za zakłócanie porządku publicznego funkcjonariusze wystawili 245 mandatów na łączną kwotę 74,7 tys. zł.

Zobacz też, czego nie wolno wnosić na pokład samolotu:

W związku z pozostawionymi bez opieki na terenie portów lotniczych walizkami, plecakami i torbami funkcjonariusze SG przeprowadzili w 2016 roku 780 działań minersko-pirotechnicznych.

d5xy3a2

Zgodnie z procedurami pozostawiony bez opieki bagaż traktowany jest jak potencjalne zagrożenie. Wyznaczana jest strefa bezpieczeństwa, a w razie konieczności zarządza się ewakuację. Pirotechnicy sprawdzają podejrzany bagaż przy użyciu specjalistycznego sprzętu, z pomocą psa szkolonego do wykrywania materiałów wybuchowych. Przy braku całkowitej pewności, że bagaż nie stanowi zagrożenia, jest on neutralizowany - niszczy się go z całą zawartością.

- W interesie podróżnych jest, by pilnowali swoich bagaży i nie pozostawiali ich bez opieki. Pozwoli to uniknąć opóźnień, utrudnień i niepotrzebnych problemów w drodze na upragnione wakacje. Dlatego apelujemy do podróżnych: "Podróżny, stój na straży swych bagaży!" - apeluje SG.

Przypomina także, że od 7 kwietnia obowiązują zaostrzone przepisy Kodeksu Granicznego Schengen. Zgodnie z nimi wszyscy podróżni przekraczający zewnętrzną granicę strefy Schengen, czyli również obywatele UE, a nie, jak dotychczas, tylko obywatele państw trzecich, są poddawani odprawie szczegółowej.

To oznacza, że każda osoba jest sprawdzana w krajowych i europejskich bazach danych. Chodzi o to, by potwierdzić, że nie jest poszukiwana, nie obowiązuje jej zakaz wjazdu na terytorium UE czy też - co najważniejsze - że nie została zastrzeżona, jako osoba stanowiąca zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa czy porządku publicznego.

Dlatego, radzi SG, podróżni nie powinni zostawiać odprawy granicznej na ostatnią chwilę. Nie chodzi o jeszcze wcześniejsze stawianie się na lotnisku, ale o wcześniejsze podchodzenie do samej odprawy paszportowej.
- Stawienie się na lotnisku nawet cztery godziny wcześniej nic nie da, jeśli ten czas zostanie spędzony na zakupach - zauważa SG.

d5xy3a2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5xy3a2