Nie daj się stresowi w pracy!
Polscy pracownicy są jednymi z najbardziej zestresowanych na świecie – wynika z badań Extended DISC
24.03.2011 08:50
Nie bez przyczyny firmy coraz częściej oczekują od kandydatów wysokiej odporności na stres. Trzymanie nerwów na wodzy jest szczególnie cenione na stanowiskach menedżerskich i związanych z obsługą klienta. U kierowników za stres winić należy przede wszystkim dużą dawkę odpowiedzialności oraz obowiązek zarządzania i oceny pracy innych. W przypadku drugich głównym źródłem napięcia są wygórowane oczekiwania klientów.
Zdaniem specjalistów z Państwowej Inspekcji Pracy częstą przyczyną stresu są również: nadmierne zaangażowanie w sprawy zawodowe, rywalizacja oraz dążenie do osiągnięć i pośpiech. We znaki daje się szczególnie ostatni z czynników. Z danych Eurofoundu wynika, że niemal 40% zatrudnionych Polaków musi pracować w bardzo szybkim tempie przez co najmniej jedną czwartą „dniówki”. Choć początkowo sytuacja ta może mieć działanie mobilizujące, przy długotrwałej presji staje się niebezpieczna dla zdrowia.
Obok wykonywanego zawodu i tempa pracy wpływ na poziom zawodowego stresu ma także miejsce zamieszkania. Z różnorodnych badań wynika, że bardziej podatni na stres są mieszkańcy dużych aglomeracji miejskich. Napięcie związane z obowiązkami czy relacją z przełożonym pogłębia irytacja z powodu długiego czasu dojazdu do pracy, korków itp. Podobna sytuacja ma miejsce w Polsce. Mieszkańcy mniej zindustrializowanych obszarów kraju są bardziej spokojni. Najmniej zestresowanych Polaków mieszka na południu i wschodzie kraju (odpowiednio 81% i 82%). Wyraźnie wyższy odsetek dotyczy mieszkańców regionu centralnego (88%), zwłaszcza warszawiaków (aż 94%).
Na jakie dolegliwości związane ze stresem skarżą się Polacy i jak radzą sobie z napięciem? Kiedy związany z pracą stres staje się niebezpieczny dla zdrowia? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdą Państwo w artykule „Stres – nowy współpracownik” w portalu rynekpracy.pl.
]( http://www.rynekpracy.pl/index.php/p.10 )