Nie ma obaw o inflację w USA?
Opublikowane dzisiaj o godz. 14:30 dane nt. inflacji producenckiej w USA wskazały na jej wyraźniejszy wzrost względem oczekiwań analityków. W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły w kwietniu o 0,6 proc. m/m wobec 0,5 proc. m/m w marcu, a rocznym 2,1 proc. r/r wobec 1,4 proc. r/r. W górę poszedł też wskaźnik bazowy (core) – odpowiednio do 0,5 proc. m/m i 1,9 proc. r/r wobec 0,6 proc. m/m i 1,4 proc. r/r wcześniej. Nadmiernej reakcji rynku na te dane jednak nie ma, chociaż PPI zwyczajowo wyprzedza o kilka miesięcy zmiany w CPI. Wskaźnik konsumencki poznamy jutro o godz. 14:30. Ciekawy jest też brak reakcji na amerykańskim rynku długu – od wczoraj rentowności rządowych obligacji idą mocno w dół.
Wydarzeniem dnia były informacje z Wielkiej Brytanii. Wpierw rozczarowanie mniejszym od oczekiwanego spadkiem wniosków od bezrobotnych w kwietniu, a później opublikowanym Raportem nt. Inflacji i słowami Marka Carney’a. Spadek notowań funta tłumaczy się tym, że szef BOE nie dał sygnałów, które mogłyby sugerować podwyżkę stóp procentowych wcześniej, niż szacowany przez rynek termin połowy 2015 r. Szacunki Banku Anglii nadal pozostają, zatem ostrożne.
W strefie euro mieliśmy publikację danych nt. produkcji przemysłowej w marcu, która nieoczekiwanie spadła o 0,1 proc. r/r wobec szacowanej zwyżki o 1 proc. r/r. Większej reakcji w notowaniach euro jednak nie było. To w połączeniu z wcześniejszym, równie wyważonym odbiorem plotek, jakoby ECB planował szereg działań w czerwcu, w tym wprowadzenie ujemnej stopy od depozytów, może sugerować, że notowania euro znalazły się w „krótkoterminowej równowadze”, a większość negatywnych informacji dla wspólnej waluty została już zdyskontowana. Rynek zna już opcje, jakie może użyć ECB. Teraz pozostaje czekać na kolejne dane, w tym majową inflację w końcu miesiąca, a później projekcje makroekonomiczne ECB, aby móc lepiej ocenić prawdopodobieństwo tego, co się stanie 5 czerwca.
Ciekawe wnioski płyną po dzisiejszym dniu z analizy wykresu EUR/GBP. Szczególnie dobrze widać to na wykresie tygodniowym. Wyraźne zawrócenie w górę doprowadziło do wyrysowania świecy doji, ale także naruszenia poziomu 0,8167, czyli dawnego styczniowego minimum. Trudno ocenić na ile powstanie na tej bazie wyraźniejsza formacja 2B, ale ruch w stronę 0,8200-0,8210 (strefa oparta o korpusy świec z zimy) nie jest wykluczony.
Z kolei na EUR/USD widać, że wokół 1,37 buduje się coraz wyraźniejsze wsparcie. Tym samym rośnie prawdopodobieństwo testowania okolic 1,3744 (opartych o dawne minimum z ubiegłego piątku). Po drodze lokalnym oporem mogą być jeszcze okolice 1,3730. Jeżeli uda się złamać 1,3744 to możemy przetestować rejon 1,3770.
Marek Rogalski - Główny analityk walutowy DM BOŚ
| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |