Nie ma powodów do podnoszenia stóp proc. nawet do końca '15 - Osiatyński, RPP

01.04. Warszawa (PAP) - Jerzy Osiatyński z Rady Polityki Pieniężnej podtrzymuje swoją opinię, że nie ma dobrych powodów do podnoszenia stóp procentowych nawet do końca 2015...

01.04. Warszawa (PAP) - Jerzy Osiatyński z Rady Polityki Pieniężnej podtrzymuje swoją opinię, że nie ma dobrych powodów do podnoszenia stóp procentowych nawet do końca 2015 roku.

"W gospodarce ważne są stabilność i przewidywalność. Członek RPP musi więc zadać sobie pytanie, czy będzie w stanie utrzymać te niższe stopy procentowe co najmniej przez następne 1,5 roku. To nie może być instrument, którym rusza się często w górę i w dół. Druga kwestia, której można by się obawiać, mocniej tnąc stopy, to za tani pieniądz, który zachęca do różnych działań spekulacyjnych na rynku nieruchomości, złota, metali kolorowych" - powiedział w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Osiatyński.

"Uwzględniając jedno i drugie, uważam, że powinniśmy możliwie jak najdłużej utrzymywać stopy na obecnym poziomie. Nie widzę dobrych powodów do ich podnoszenia nawet do końca przyszłego roku" - dodał.

Jego zdaniem wydarzenia związane z kryzysem na Ukrainie mogą obniżyć tegoroczne tempo wzrostu PKB w Polsce.

"Nieco obniży dynamikę PKB (kryzys na Wschodzie - PAP), zapewne w bieżącym roku o 0,1-0,2 pkt proc. Zwykle redukcja stopy wzrostu hamuje naciski inflacyjne, ale w Polsce obecnie takiej presji nie ma" - uważa członek RPP.

W wywiadzie dla PAP z 21 marca Osiatyński oceniał, że utrzymywanie stóp procentowych na obecnym poziomie przez możliwie jak najdłuższy czas to dla gospodarki ważna wartość. Jego zdaniem w projekcji inflacji NBP z marca 2014 roku nie ma dobrych powodów, aby w horyzoncie tej projekcji, czyli w latach 2014-2016, odejść od takiej polityki.

RPP na marcowym posiedzeniu poinformowała, że stopy procentowe powinny pozostać na obecnym poziomie co najmniej do końca III kwartału br. Wcześniej członkowie Rady uważali, że powinno to być co najmniej do połowy tego roku. (PAP)

bg/ map/

Źródło artykułu:PAP
inflacjafinansestopy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)