Nie ma zmiany sposobu prowadzenia upadłości ZNTK Łapy SA (opis)
18.02. Białystok (PAP) - Sąd Rejonowy w Białymstoku oddalił w czwartek wniosek zarządu ZNTK Łapy SA o zmianę sposobu prowadzenia postępowania upadłościowego - z likwidacyjnego na...
18.02. Białystok (PAP) - Sąd Rejonowy w Białymstoku oddalił w czwartek wniosek zarządu ZNTK Łapy SA o zmianę sposobu prowadzenia postępowania upadłościowego - z likwidacyjnego na układowy. Postanowienie jest prawomocne i niezaskarżalne - poinformowało PAP biuro prasowe sądu.
"Sąd nie znalazł podstaw faktycznych i prawnych do zmiany sposobu prowadzenia postępowania upadłościowego" - poinformowano PAP. Szczegółów nie podano.
Wniosek został złożony przez zarząd spółki pod koniec stycznia. Wówczas biuro prasowe sądu informowało PAP, że podczas rozpoznawania wniosku o zmianę postanowienia o ogłoszeniu upadłości, sąd przede wszystkim zbada, w jakim stopniu zostaną zaspokojeni wierzyciele w przypadku opcji likwidacyjnej oraz w opcji z możliwością zawarcia układu.
Zanim sąd wydał postanowienie w tej sprawie, musiał uzyskać jeszcze stanowiska syndyka masy upadłościowej oraz rady wierzycieli ZNTK.
Zarząd spółki liczył na zmianę prawnej formy upadłości, bo to dawałoby szansę na wznowienie produkcji. Chodzi o zlecenia, które ZNTK Łapy SA w upadłości udało się pozyskać, m.in. umowę z kontrahentem ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Prezes ZNTK Łapy SA Agata Ciok powiedziała PAP, że jest bardzo zaskoczona decyzją sądu. Dodała, że "na gorąco" trudno jej powiedzieć, jakie działania podejmie dalej zarząd. "Nie zdążyłam się jeszcze zorientować" - powiedziała Ciok.
Zaznaczyła, że zaistniała sytuacja wymaga przede wszystkim konsultacji prawnych, bo "wygląda na to, że w obecnej sytuacji prawnej wznowienie produkcji nie będzie możliwe".
W lipcu ubiegłego roku sąd - na wniosek ówczesnego zarządu ZNTK Łapy - ogłosił upadłość likwidacyjną spółki z powodu jej trudnej sytuacji finansowej. Chodziło przede wszystkim o brak zamówień na naprawy wagonów od dotychczasowego głównego zleceniodawcy spółki - PKP Cargo.
Majątkiem spółki zarządza obecnie syndyk, który - biorąc pod uwagę właśnie formę upadłości - stara się sprzedać majątek, by zaspokoić wierzycieli zakładu. Pierwszy przetarg na nieruchomości był jednak nieudany, nie zgłosił się bowiem żaden zainteresowany nie tylko częścią produkcyjną ZNTK w Łapach, ale także np. ośrodkiem wypoczynkowym w Sianożętach. Kolejny przetarg, z obniżonymi cenami wyjściowymi, ma odbyć się 3 marca. Trwa wyprzedaż drobniejszego majątku ruchomego ZNTK Łapy.
Z początkiem stycznia spółka z Łap poinformowała, że zawarła z kontrahentem ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich trzyletni kontrakt na budowę cystern i tank-kontenerów. Jest to jednak umowa warunkowa, która miała wejść w życie, jeśli zmieniłby się status prawny ZNTK - czyli jeśli sąd wydałby zgodę na zmianę rodzaju upadłości.
Wartość całego majątku upadłych ZNTK Łapy S.A. została oszacowana - przed pierwszym przetargiem - na 58 mln zł, z czego główny zakład z halami i maszynami - na ok. 45 mln zł. We wrześniu 2009 roku syndyk wypłacił ok. 750 byłym pracownikom zakładu należne, zaległe pieniądze z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.(PAP)
rof/ kow/ je/ gma/