Trwa ładowanie...
d3s88oo

Nie należy spodziewać się spadku cen żywności na świecie w 2011 roku - Sawicki

12.01. Warszawa (PAP) - W 2011 roku nie należy spodziewać się spadku cen żywności na rynkach światowych - ocenił minister rolnictwa Marek Sawicki. Jego zdaniem, częściowe zalanie...

Share
d3s88oo

12.01. Warszawa (PAP) - W 2011 roku nie należy spodziewać się spadku cen żywności na rynkach światowych - ocenił minister rolnictwa Marek Sawicki. Jego zdaniem, częściowe zalanie upraw w Polsce na pewno odbije się na plonach w 2011 roku.

"Niepokojące są zdarzenia w Australii, gdzie obszar upraw został zalany. Wcześniej można było spodziewać się spadku cen zbóż ze względu na zapasy jakimi świat dysponuje, jednak ze względu na to co się dzieje w Australii, to ci, którzy te zapasy mają będą czekać z ich sprzedaniem. Wobec tego, nie należy spodziewać się spadku cen żywności w 2011 roku na rynkach światowych" - powiedział w środę na konferencji prasowej Sawicki.

Dodał, że drugim elementem wpływającym na wzrost cen żywności na świecie jest czynnik demograficzny.

d3s88oo

"W roku 2030 świat musi zwiększyć produkcję żywności o 70 proc." - powiedział.

Zdaniem Sawickiego, częściowe zalanie pól uprawnych w Polsce na pewno odbije się na plonach w 2011 roku.

"Jeśli chodzi o Polskę, to skutki nadmiernego uwilgotnienia, a gdzieniegdzie powodzi, z pewnością będą odbijały się na plonach w 2011 roku. Ciężko jest powiedzieć w jakim procencie, i jaka będzie dalej zima" - dodał Sawicki. (PAP)

nik/ jtt/

d3s88oo

Podziel się opinią

Share
d3s88oo
d3s88oo