Trwa ładowanie...

Nie parkuj w wyznaczonym miejscu. Unikniesz mandatu

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach przyznał rację kierowcy. Opłaty za parking można pobierać tylko w wyznaczonych miejscach.

Share
Nie parkuj w wyznaczonym miejscu. Unikniesz mandatu
Źródło: East News
d6nk82c

Znalezienie w mieście miejsca do zaparkowania nie jest łatwe. Po szczęśliwym zakończeniu poszukiwań robi się też, niestety, drogo. Ministerstwo Rozwoju od nowego roku planuje wprowadzić swój projekt śródmiejskich stref parkingowych, co zmieni opłaty parkingowe z 3 zł do nawet 9 zł za godzinę oraz czterokrotnie podwyższy karę za brak ważnego biletu parkingowego (z 50 do 200 zł). Według planów, ma to zwiększyć rotację na miejscach parkingowych w miastach i przekonać mieszkańców do korzystania z komunikacji publicznej. Jednak nikt nie wpada na pomysł, by wybudować, np. więcej parkingów podziemnych, dlatego wykorzystuje się każdą wolną lukę do zaparkowania. Gdzie zatem można postawić samochód w strefie płatnego parkowania?

Przytoczona sprawa dotyczy właściciela auta, który nie zgodził z nałożonym na niego obowiązkiem dokonania opłat za postój w strefie płatnego parkowania. Według kierowcy było to bezprawne. W miejscu, gdzie zostawił auto, nie było wytyczonych linii wyznaczających pas postojowy oraz nie oznaczono ich znakami postojowymi. Kierowca powołał się na art. 13b ust. 1 ustawy o drogach publicznych, wymagający dla pobrania opłaty w strefie płatnego parkowania wyznaczenia miejsca postoju oraz oznaczenia jej znakami poziomymi P-18, P-19, P-20 albo P-24.

East News
Źródło: East News

Samorządowe Kolegium Odwoławcze intepretuje to inaczej. Stwierdza, że obowiązek opłaty za parkowania istnieje na całym wydzielonym obszarze strefy parkowania, na każdej drodze sie w niej znajdującej. Kierowca złożył skargę na powyższe postanowienie Kolegium do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.

d6nk82c

Co ciekawe, WSA w Gliwicach nie zgodził się ze stanowiskiem SKO. Kluczowe w tej sprawie jest określenie "wyznaczone miejsce" w wyżej przytoczonej ustawie. To wydzielona za pomocą linii lub znaków przestrzeń i oznacza miejsce przystosowane do postoju samochodów. Ustawodawca postanowił, że opłata może być pobierana tylko wtedy, gdy samochód stoi w wyznaczonym miejscu do parkowania – stwierdziło WSA.

"Wprowadzając omawiane sformułowanie do przepisu art. 13b ust. 1 u.d.p. ustawodawca postanowił, że opłata za postój w strefie płatnego parkowania może być pobierana tylko wówczas, gdy postój pojazdu samochodowego realizowany jest w miejscu wyznaczonym do parkowania. Przyjąć przy tym należy, że postój pojazdu mieści się w zakresie treściowym parkowanie pojazdu (por. wyrok TK z 27 stycznia 2004 r., P 9/03). Tym samym wyłączona jest możliwość pobierania opłaty za postój w innym niż wyznaczone miejsce" – zaznacza sąd.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach (sygn. akt I SA/Gl 1228/16)

d6nk82c

Podziel się opinią

Share
d6nk82c
d6nk82c