Nie trzeba siedzieć w pracy, żeby dobrze pracować

Wydajna praca nie wymaga już fizycznej obecności pracownika w biurze - tak przynajmniej twierdzi trzech na pięciu podwładnych badanych przez firmę Cisco w 13 krajach.

Nie trzeba siedzieć w pracy, żeby dobrze pracować

06.12.2010 15:56

Najwięcej zwolenników pracy poza biurem jest w Ameryce Łacińskiej (93%), Chinach (81%) i Brazylii (76%). 66% badanych oczekuje, że technologie informatyczne powinny umożliwiać im wykorzystywanie urządzeń osobistych lub firmowych do uzyskiwania dostępu do firmowych sieci, aplikacji i informacji w dowolnym miejscu i czasie. Pracownicy ci oczekują również, że wybór tego typu urządzeń będzie coraz szerszy.

45% pracowników dysponujących już dostępem do korporacyjnych sieci, aplikacji i informacji poza biurem przyznało się do dodatkowych 2-3 godzin poświęcanych na pracę każdego dnia, natomiast 25% - do co najmniej 4 godzin. Jednak godziny nadliczbowe nie przekładają się na większą dostępność pracowników na żądanie. Po prostu chcą oni mieć więcej możliwości zarządzania czasem pracy w ciągu całego dnia.

Zdaniem 13% badanych możliwość pracy w dowolnym miejscu może wpływać na wzrost lojalności wobec firmy. Dwóch na trzech pracowników na całym świecie (66%) przyznaje natomiast, że przyjęliby ofertę pracy z niższym wynagrodzeniem i większą elastycznością korzystania z urządzeń, dostępem do mediów społecznościowych i mobilnością, rezygnując z lepiej płatnej oferty, pozbawionej jednak takiej elastyczności.

45% informatyków biorących udział w badaniu uważa, że w zakresie zasad i technologii nie są przygotowani do udzielania wsparcia bardziej mobilnym i elastycznym pracownikom. Za najpoważniejsze bariery uniemożliwiające większe rozproszenie informatycy uważają bezpieczeństwo (57%), budżet (34%) i doświadczenie pracowników (17%). W opinii pracowników natomiast główne przeszkody to brak rozwiązań IT i zasady korporacyjne.

W ramach międzynarodowego badania przeprowadzono dwie ankiety – jedną skierowano do pracowników, a drugą do informatyków. Każdą ankietę przeprowadzono wśród 100 respondentów z każdego z 13 krajów, co dało całkowitą liczbę 2600 badanych. Grupa 13 krajów objęła USA, Meksyk, Brazylię, Wielką Brytanię, Francję, Hiszpanię, Niemcy, Włochy, Rosję, Indie, Chiny, Japonię i Australię.

Na podstawie: Prnews.pl, Czy biuro jest naprawdę niezbędne, 3 grudnia 2010 r.

biurozatrudnienieadministracja biurowa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)