Trwa ładowanie...

"Nie ulegajcie panice i nie kupujcie". Minister Moskwa apeluje do Polaków

Polska Grupa Górnicza jest w trakcie zawierania umów franczyzowych ze wszystkimi pośrednikami, które gwarantują cenę taką samą, jaka jest w sklepach PGG – powiedziała w środę w Sejmie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Zaapelowała, by nie ulegać panice i nie kupować drogiego węgla.

- Obecnie pojawiło się na rynku dużo pośredników, którzy mają jeszcze węgiel rosyjski, który sprzedają po absurdalnych cenach - mówiła w środę w Sejmie Anna Moskw, minister klimatu - Obecnie pojawiło się na rynku dużo pośredników, którzy mają jeszcze węgiel rosyjski, który sprzedają po absurdalnych cenach - mówiła w środę w Sejmie Anna Moskw, minister klimatu Źródło: East News, fot: Jacek Dominski/REPORTER
d16avv8
d16avv8

Odpowiadając posłom opozycji na zarzut, że rząd nie panuje nad sytuacją z drogim węglem, minister Moskwa podkreśliła, że od 16 kwietnia nie płynie do Polski rosyjski węgiel.

- Takimi debatami i wypowiedziami w mediach napędzacie spekulację (...) Napędzacie panikę i wysokie ceny i zachęcacie pośredników do spekulowania. PGG jest w trakcie zawierania umów ze wszystkimi pośrednikami. Są to umowy franczyzowe, gwarantujące cenę taką samą, jaka jest w sklepach PGG - poinformowała. Jak oceniła, jest to bardzo dobra cena. Taka sama, jak według GUS w 2021 roku - podkreśliła.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Węgiel z Rosji. "Albo import, albo droższy prąd"

Natomiast w rozmowie z TVP Info minister wskazała, że rynek jest przyzwyczajony, iż jest dużo węgla na składach.

- Obecnie pojawiło się na rynku dużo pośredników, którzy mają jeszcze węgiel rosyjski, który sprzedają po absurdalnych cenach, wykorzystując panikę - dodała. - Prosimy, żeby nie ulegać tej panice i nie kupować drogiego węgla - zaapelowała.

Jak wyjaśniła, poprzez spółki skarbu państwa rząd będzie zapewniał większe ilości węgla na rynku w dobrej cenie. - Dzisiaj w sklepach PGG jest w bardzo dobrej cenie i w takiej cenie będzie dostarczony do wszystkich polskich podmiotów i gospodarstw - powiedziała Moskwa.

d16avv8

Szefowa resortu klimatu przypomniała także o możliwości składania wniosku o dodatek osłonowy, w ramach którego gospodarstwa domowe używające węgla do opalania, mogą uzyskać wsparcie, a maksymalna kwota to 1,4 tys. zł.

Rzecznik rządu: odradzam kupowanie węgla w tej chwili

Piotr Müller był o powody wysokich cen węgla. Rzecznik rządu w rozmowie w TVN24 tłumaczył, że jest to konsekwencja embarga na rosyjski węgiel, które zaburzyło trochę import węgla.

- Ale druga rzecz, doszło do sytuacji na rynku, w której, niestety, emocje społeczne powodują, że wiele osób kupuje teraz węgiel, mimo że nie miało tego w zwyczaju np. rok temu, dwa, czy trzy lata temu - powiedział.

- Mogę w tej chwili doradzić osobom, które chcą zaopatrzyć się na zimę, żeby teraz nie kupowały tego węgla, w tej chwili dokładnie, bo zaraz przez politykę spółek Skarbu Państwa dojdzie do obniżenia ceny węgla, ponieważ chcemy bezpośrednio dystrybuować, pominąć pośredników. A pośrednicy w tej chwili na marżach robią po kilka, kilkaset złotych co najmniej na tonie - powiedział.

- Skracamy łańcuchy dostaw węgla poprzez spółki Skarbu Państwa; on będzie wiele tańszy niż w tej chwili - dodał. - Odradzam kupowanie w tej chwili węgla, jeżeli ktoś w tej chwili nie musi nim ogrzewać - zaznaczył.

d16avv8

Pytany, za ile dni przyjdzie ten moment, w którym cena węgla spadnie do rozsądnego poziomu, odparł: "To będzie jeszcze w tym miesiącu". Jak powiedział, "będzie to stopniowo spadało poprzez zwiększenie łańcuchów dystrybucji; będziemy robić presję cenową na niższą cenę".

"Węgiel w akceptowalnej cenie". Rząd wspomoże sprzedawców

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa na wtorkowej konferencji wraz z rzecznikiem rządu Piotrem Müllerem zwróciła uwagę na problem z dostępnością węgla w sklepie Polskiej Grupy Górniczej (PGG). Jak poinformowała, aby więcej węgla mogło trafić do gospodarstw domowych "przekierujemy cały polski węgiel, jaki jest dostępny - zwiększając też wydobycie - właśnie do PGG, za pomocą sklepu, za pomocą składów, za pomocą pośredników".

Minister dodała, że w ostatnim czasie niektórzy pośrednicy wykorzystali trudną sytuację do spekulacji cenowych podwyższając cenę za węgiel. Dodała, że rząd wspomoże też sprzedawców, którzy będą oferować węgiel po "akceptowalnej cenie".

d16avv8

- Wprowadzimy w najbliższych dniach rozwiązanie ustawowe, które będzie kompensowało tym podmiotom, które zdecydują się po cenie akceptowalnej - na dzisiaj to jest ta cena którą oferuje PGG, cena najniższa na rynku. Jeśli te podmioty zdecydują się po takiej cenie dostępne zapasy przekazać do odbiorców indywidualnych, zapewnimy im kompensatę. O kwotach będziemy mówili w najbliższych dniach - poinformowała.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d16avv8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16avv8