Trwa ładowanie...
dhhnv18
13-05-2016 13:25

Niebawem pierwszy nabór wniosków w ramach Interreg Brandenburgia-Polska

Komitet Monitorujący Program Współpracy Transgranicznej Interreg Brandenburgia-Polska 2014-20 przyjął dokumenty niezbędne do rozpoczęcia naborów wniosków - poinformowała w piątek Aleksandra Serkowska z Departamentu Komunikacji Ministerstwa Rozwoju.

dhhnv18
dhhnv18

Posiedzenie Komitetu odbyło się 11 i 12 maja br. we Frankfurcie nad Odrą. jego członkowie - przedstawiciele administracji rządowej i regionalnej oraz organizacji pozarządowych z Polski i Brandenburgii - zatwierdzili "Podręcznik Beneficjenta". Dokument ten określa m.in. zasady naboru i oceny projektów oraz reguły kwalifikowalności wydatków w projektach.

Podczas posiedzenia ustalono również, że pierwszy nabór projektów rozpocznie się 19 maja br. i obejmie dwie osie priorytetowe - II (transport) i IV (integracja mieszkańców i współpraca administracji).

Podczas spotkania we Frankfurcie nad Odrą zatwierdzono także Strategię Komunikacji programu, która systematyzuje prowadzone w ramach programu działania informacyjno-promocyjne, m.in. szkolenia dla wnioskodawców.

Program Brandenburgia - Polska jest zarządzany przez Ministerstwo Sprawiedliwości, Spraw Europejskich i Ochrony Konsumentów Kraju Związkowego Brandenburgia. Celem programu jest wspieranie zrównoważonego rozwoju obszaru pogranicza i zacieśnienie współpracy transgranicznej między partnerami z Polski i Niemiec.

dhhnv18

Obszar wsparcia obejmuje województwo lubuskie - podregiony: gorzowski i zielonogórski oraz Brandenburgię - powiaty M"rkisch-Oderland, Oder-Spree, Spree-Neiße oraz miasta wydzielone - Frankfurt nad Odrą i Cottbus.

Całkowity budżet programu wynosi niemal 118 mln euro, z czego 100 mln euro pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR).

Pieniądze te mają służyć rozwojowi i zachowaniu wspólnego dziedzictwa naturalnego i kulturowego, współpracy administracji w różnych dziedzinach życia publicznego czy poprawie infrastruktury drogowej. Dofinansowane będą też projekty dotyczące transgranicznej edukacji i kształcenia.

Ważnym instrumentem programu jest Fundusz Małych Projektów (FMP), który umożliwia realizację na obszarze przygranicznym mniejszych przedsięwzięć mających na celu wzmocnienie współpracy społeczności lokalnych i ich integrację.

W odróżnieniu od projektów regularnych, w ramach FMP nie można realizować działań infrastrukturalnych. Podobnie jak w latach 2007-2013, fundusz ten wdrażany będzie w formie tzw. projektów parasolowych, zarządzanych przez Euroregiony.

Budżet poprzedniej edycji programu wynosił ponad 146 mln euro, z czego 124,5 mln euro stanowiły środki EFRR.

dhhnv18
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhhnv18