Trwa ładowanie...

Niedziela handlowa 6 grudnia. Czy w Mikołajki obowiązuje zakaz handlu?

Tegoroczne Mikołajki przypadają na niedzielę, co z perspektywy zakazu handlu stanowiło nie lada problem dla handlowców. Podpowiadamy, jak ostatecznie rozwiązano kwestię niedzieli handlowej.

Niedziela handlowa 6 grudnia. Czy w Mikołajki obowiązuje zakaz handlu?Niedziela handlowa 6 grudnia. Czy w Mikołajki obowiązuje zakaz handlu?Źródło: Getty Images, fot: Jaap Arriens
d2qkndg
d2qkndg

Niedziela handlowa 6 grudnia. Zaważył podpis prezydenta

6 grudnia galerie handlowe będą otwarte. Ustawa w sprawie uchylenia tego dnia zakazu handlu została już przyjęta przez Senat i podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Czy galerie są na to gotowe?

Sklepy otwarte w mikołajki. "Bardzo potrzebna inicjatywa"

Tym samym niedziela 6 grudnia jest handlowa. W Mikołajki sklepy, co do zasady były do tej pory otwarte tylko w ostatnie niedziele miesiąca. W tym roku jest inaczej. Przypomnijmy, że od 2020 r. wprowadzone zostały jeszcze większe ograniczenia w handlu.

Niedziela handlowa 6 grudnia. Mikołajki - historia w pigułce

Przypomnijmy, że same Mikołajki sięgają już IX wieku Mikołaj był bowiem czczony w chrześcijaństwie wschodnim i zachodnim jako święty i cudotwórca. Jednocześnie spisany w Bizancjum Żywot Mikołaja pióra archimandryty Michała z IX wieku przekazuje, że w tym czasie 6 grudnia obchodzono w Konstantynopolu święto Mikołaja, które traktowano jako godne przygotowanie do Bożego Narodzenia.

d2qkndg

Mikołajki co roku były obchodzone także w szkołach. Uczniowie ustalali niewielkie kwoty, za które kupowali prezenty dla kolegów i koleżanek. Każdy kupował prezent jednej osobie, której nazwisko wcześniej wylosował. 6 grudnia natomiast wszystkie prezenty pakowało się do jednego worka i rozdzielano między uczniów. W tym roku, z uwagi na pandemię koronawirusa i naukę zdalną, Mikołajki 2020 w szkołach się nie odbędą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2qkndg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qkndg