Niedziele handlowe. Lipiec pod tym względem jest wyjątkowy

Najbliższa niedziela handlowa przypadnie 29 lipca. Lipiec pod tym względem jest wyjątkowy. W środku miesiąca wypadają aż trzy niedziele, podczas których nie zrobimy zakupów. 15 lipca sklepy będą zamknięte, tak samo jak było to tydzień wcześniej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W lipcu są trzy niedziele niehandlowe
W lipcu są trzy niedziele niehandlowe (East News, Fot: ANDRZEJ STAWINSKI/REPORTER)
WP

Niehandlowa niedziela będzie również 22 lipca.

Zgodnie z przepisami o zakazie handlu, które obowiązują od marca tego roku, każdego miesiąca zrobimy zakupy w dwie niedziele. Handlowe niedziele przypadają w pierwszą i ostatnią w miesiącu. Zazwyczaj zatem w dwie niedziele sklepy są otwarte, a w dwie zamknięte. Wyjątkowo – tak jak w lipcu – zdarza się, że aż trzy niedziele są niehandlowe.

Zobacz: Zakaz handlu w niedzielę. Kto może stanąć za ladą

WP

Kalendarz w sierpniu wygląda z kolei następująco: niedziele handlowe przypadają 5 i 26 sierpnia, a niedziele niehandlowe to 12 i 19 sierpnia.

W myśl ustawy, która weszła w życie 1 marca 2018 roku, zakaz handlu w niedziele nie obejmuje wszystkich. Otwarte będą sklepy, w których za ladą staną sami właściciele lub członkowie ich rodzin, apteki, piekarnie, lodziarnie, kwiaciarnie, urzędy pocztowe oraz sklepy z prasą, pamiątkami, biletami czy wyrobami tytoniowymi. Poza tym zakupy w niedziele będzie można zrobić również na dworcach, lotniskach, w strefach wolnocłowych czy stacjach benzynowych.

Od 2019 roku zasady dotyczące handlowych niedziel znowu się zmienią. Z zasady handlowa będzie każda ostatnia niedziela w miesiącu. Z kolei w 2020 będzie można zrobić zakupy już tylko w siedem niedziel w ciągu całego roku.

WP

Nie jest wykluczone, że rząd wprowadzi dodatkowe przepisy dotyczące zakazu handlu w niedzielę.

Zapowiedział to wiceminister rodziny i pracy Stanisław Szwed. Projekt zmian w prawie ma się pojawić po wakacjach i uwzględniać postulaty „Solidarności”. Jeden z nich dotyczy doprecyzowania przepisu wyłączającego spod zakazu placówki pocztowe. Obecny przepisy wykorzystujesieć Żabka – część jej sklepów ma status placówki pocztowej, co pozwala im działać normalnie w niedziele wolne od handlu. Nowelizacja ma sprawę postawić jasno – jak zapowiedział Szwed - :placówką pocztową jest Poczta Polska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Finanse
WP
WP