Trwa ładowanie...

Niedziele handlowe. Lipiec pod tym względem jest wyjątkowy

Najbliższa niedziela handlowa przypadnie 29 lipca. Lipiec pod tym względem jest wyjątkowy. W środku miesiąca wypadają aż trzy niedziele, podczas których nie zrobimy zakupów. 15 lipca sklepy będą zamknięte, tak samo jak było to tydzień wcześniej.

Niedziele handlowe. Lipiec pod tym względem jest wyjątkowyŹródło: East News, fot: ANDRZEJ STAWINSKI/REPORTER
d110kv9

Niehandlowa niedziela będzie również 22 lipca.

Zgodnie z przepisami o zakazie handlu, które obowiązują od marca tego roku, każdego miesiąca zrobimy zakupy w dwie niedziele. Handlowe niedziele przypadają w pierwszą i ostatnią w miesiącu. Zazwyczaj zatem w dwie niedziele sklepy są otwarte, a w dwie zamknięte. Wyjątkowo – tak jak w lipcu – zdarza się, że aż trzy niedziele są niehandlowe.

Zobacz: Zakaz handlu w niedzielę. Kto może stanąć za ladą

Kalendarz w sierpniu wygląda z kolei następująco: niedziele handlowe przypadają 5 i 26 sierpnia, a niedziele niehandlowe to 12 i 19 sierpnia.

d110kv9

W myśl ustawy, która weszła w życie 1 marca 2018 roku, zakaz handlu w niedziele nie obejmuje wszystkich. Otwarte będą sklepy, w których za ladą staną sami właściciele lub członkowie ich rodzin, apteki, piekarnie, lodziarnie, kwiaciarnie, urzędy pocztowe oraz sklepy z prasą, pamiątkami, biletami czy wyrobami tytoniowymi. Poza tym zakupy w niedziele będzie można zrobić również na dworcach, lotniskach, w strefach wolnocłowych czy stacjach benzynowych.

Od 2019 roku zasady dotyczące handlowych niedziel znowu się zmienią. Z zasady handlowa będzie każda ostatnia niedziela w miesiącu. Z kolei w 2020 będzie można zrobić zakupy już tylko w siedem niedziel w ciągu całego roku.

Nie jest wykluczone, że rząd wprowadzi dodatkowe przepisy dotyczące zakazu handlu w niedzielę.

Zapowiedział to wiceminister rodziny i pracy Stanisław Szwed. Projekt zmian w prawie ma się pojawić po wakacjach i uwzględniać postulaty „Solidarności”. Jeden z nich dotyczy doprecyzowania przepisu wyłączającego spod zakazu placówki pocztowe. Obecny przepisy wykorzystujesieć Żabka – część jej sklepów ma status placówki pocztowej, co pozwala im działać normalnie w niedziele wolne od handlu. Nowelizacja ma sprawę postawić jasno – jak zapowiedział Szwed - :placówką pocztową jest Poczta Polska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d110kv9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d110kv9