Trwa ładowanie...
fundusze
05-03-2009 09:20

Niektóre perełki z ubiegłych miesięcy wciąż dobre

W lutym dużo dały zarobić fundusze akcji zagranicznych DWS. Stopom zwrotu pomógł słaby złoty. Wciąż nieźle wypadają fundusze, które w poprzednich miesiącach były perełkami - np. z oferty Union Investment, CU albo Opery. Ale nie wszystkie.

Niektóre perełki z ubiegłych miesięcy wciąż dobreŹródło: Jupiterimages
d2zz2m6
d2zz2m6

Zwycięzcą naszego lutowego rankingu funduszy inwestycyjnych zostało DWS TFI. Na podium trafiły także kolejno Millennium TFI i Commercial Union TFI. Z kolei najsłabsza trójka w lutym to: Pioneer Pekao, AIG i ING.

Złoty sprzyja DWS i Millennium

DWS TFI w zdobyciu szczytu pomogły głównie wyniki niedawno wprowadzonych funduszy akcji zagranicznych - DWS Rosja, DWS Indie i Chiny oraz DWS Gold, inwestującego na rynku złota. Pozwoliły zarobić od 5 proc. do przeszło 8 proc. Na ich relatywnie dobre stopy zwrotu (liczone w złotych) wpływ miało jednak przede wszystkim osłabienie się naszej waluty. W lutym złoty stracił względem dolara i euro odpowiednio 5 proc. i 4 proc.

Przedstawiciele towarzystwa nie udzielili nam komentarza. Jednocześnie wczoraj TFI podało komunikat o zawieszeniu wypłat z kilku funduszy dłużnych. "W dniu 2 marca 2009 r. wystąpiły przesłanki uniemożliwiające dokonanie wiarygodnej wyceny istotnej części aktywów funduszy" - można przeczytać. Klienci nie będą mogli wycofywać pieniędzy nie dłużej niż przez dwa tygodnie.

Spadek wartości złotego zmniejszył straty uczestników większości pozostałych funduszy akcji zagranicznych. Średnio ta grupa poprzedni miesiąc zakończyła na 5-proc. minusie. Pierwsze miejsce w tej kategorii zajęło Millennium BRIC (lokujące na giełdach w Brazylii, Rosji, Indiach i Chinach), fundusz TFI, któremu przypadła druga lokata w naszym rankingu.

d2zz2m6

Choć wypracowana przez Millennium BRIC stopa zwrotu była nieco niższa niż niektórych funduszy DWS, zyskało dodatkowe punkty za wyniki historyczne. Trzeba jednak zaznaczyć, że niedawno Millennium TFI zmieniło politykę inwestycyjną tego funduszu. Wcześniej pieniądze lokowane były w mniej agresywne klasy aktywów.

Maciej Bombol, wiceprezes Millennium TFI, zwraca uwagę na dobre wyniki regionu, w jakim inwestuje fundusz. _ Millennium BRIC osiągnęło dobry wynik głównie dzięki wysokiemu zaangażowaniu na rynkach, które w lutym zachowywały się najlepiej na świecie, czyli w Chinach i Brazylii _- mówi. Podczas gdy w lutym indeks światowych akcji, MSCI World Index, licząc w dolarach, stracił 10 proc., MSCI BRIC spadł niespełna 4 proc.

CU dobry w Warszawie

Z kolei spośród funduszy CU TFI, które zamknęło podium w lutym, najlepiej na tle rynku poradziły sobie, podobnie jak w poprzednich miesiącach, te lokujące na warszawskim parkiecie. _ W przypadku CU Małych Spółek i CU Nowych Spółek trafne okazało się silnie niedoważenie w bankach oraz zaangażowanie w akcje Enea i przeważenie w „bezpiecznych” małych i średnich spółkach z wycenami na poziomie jednocyfrowej wielkości wskaźnika cena/zysk _ - tłumaczy Rafał Janczyk, zarządzający w CU TFI.

Dodaje, że funduszowi CU Nowoczesnych Technologii pomógł także brak akcji banków w portfelu i zgodne ze statutową strategią silne przeważenie walorów firm informatycznych, których ceny spadły w lutym o połowę mniej niż WIG.

d2zz2m6

Równocześnie CU zdobył ujemne punkty w rankingu za wynik CU Stabilnego Inwestowania. _ Wiąże się to z większym od konkurencyjnych funduszy zaangażowaniem w akcje, wynikającym ze spodziewanej przez nas poprawy koniunktury na warszawskim parkiecie _ - komentuje Rafał Janczyk. Niezmienne perełki z 2008 r. Z kolei m.in. dzięki funduszowi stabilnego wzrostu zapunktowało w lutym Union Investment TFI. Jak mówi Jarosław Lis, zarządzający funduszami tego towarzystwa, relatywnie niewielka strata (niespełna 1 proc. na minusie) wynika głównie z utrzymywania niskiego poziomu zaangażowania aktywów w akcje.

Spośród funduszy Union Investment TFI dobrze poradził sobie też UniDolar Obligacje. _ Zawdzięczamy to w szczególności decyzji o inwestowaniu w obligacje emitentów o wysokiej wiarygodności kredytowej. Nie bez znaczenia było także aktywne zarządzanie pozycją walutową _ - mówi Andrzej Czarnecki, zarządzający funduszem. UI TFI w styczniu wygrało nasz ranking - głównie za sprawą tych samych dwóch funduszy. W ujęciu całego 2008 r. było drugie. Teraz spadło na szóste miejsce. Po poprawie w styczniu w lutym znowu słabo wypadł fundusz UniSektor Nieruchomości NE.

Lider całorocznego rankingu za 2008 r., Opera TFI, w lutym zajął czwarte miejsce. Przyczyniły się do tego głównie Opera Substantia. pl oraz Opera Equilibrium. pl., które zarobiły odpowiednio 3,5 proc. i 4,7 proc. _ W pierwszym przypadku zapunktowały głównie inwestycje w złoto _ - mówi Tomasz Korab, wiceprezes Opera TFI. Złoto zyskało w lutym 1,6 proc. _ W funduszu zrównoważonym utrzymujemy niskie zaangażowanie w akcje. Statut zezwala na udział walorów w portfelu od o proc. do 60 proc. _ - dodaje Korab. Oba fundusze dobrze wypadały też w poprzednich miesiącach.

d2zz2m6

Słabo jednak zakończył luty fundusz Opera Universa. pl, który w 2008 r. przyniósł niedużą stratę. W styczniu także poradził sobie relatywnie nieźle. W lutym przyniósł stratę na poziomie zbliżonym do zniżki WIG - przeszło 11 proc. _ Jest to rezultat dostosowań portfela do obecnych bardzo niepewnych perspektyw gospodarczych i rynku. Dokonywaliśmy ich w ostatnich tygodniach. Takie ruchy niekiedy mają w krótkim terminie negatywny wpływ na portfel, by potem zaowocować _ - komentuje wiceszef Opera TFI.

Pioneer Pekao milczy

W lutym najsłabiej wypadło Pioneer Pekao TFI. Przedstawiciele towarzystwa nie udzielili nam komentarza w tej sprawie.Nie był też to dobry miesiąc dla klientów AIG TFI. Słabo wypadły fundusze akcji, mieszane i obligacji. Krzysztof Stupnicki, prezes AIG TFI, przyznaje, że na ich wynikach ciążą dawne nietrafione decyzje zarządzających. _ Wyniki są konsekwencją poprzednich decyzji inwestycyjnych. W lutym nie wprowadzaliśmy istotnych zmian. Od marca mamy nowego zarządzającego akcjami, więc wkrótce będą nowe decyzje _- zapowiada.

Na trzeciej pozycji od końca uplasowało się ING TFI - głównie na skutek wyników dwóch funduszy. _ ING Środkowoeuropejski Sektora Finansowego Plus w relacji do benchmarku jest lepszy o 1,28 pkt proc. Słabe wyniki na tle rynku wynikają z tego, że inwestuje on tylko w spółki finansowe i bankowe _ - mówi Robert Brzoza, zarządzający. _ ING Selektywny Plus nie jest ani funduszem zrównoważonym, ani akcyjnym. Jeśli jest porównywany ze zrównoważonymi, to na jego wynik wpływa wyższa alokacja w akcje. Jeśli byłby w grupie akcji, miałby wynik lepszy od naszych funduszy akcyjnych _ - mówi Michał Kopiczyński z ING Investment Management Polska.

Natalia Chudzyńska
Parkiet

d2zz2m6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zz2m6