Trwa ładowanie...

Nielegalny obrót ziemią Kościoła

Grunty kościelne otrzymane od Komisji Majątkowej sprzedano z naruszeniem prawa - informuje "Rzeczpospolita", powołując się na orzeczenie sądu.

Nielegalny obrót ziemią KościołaŹródło: AFP
d45vfpg
d45vfpg

Rodzina Jacka D., śląskiego miliardera, pięć lat temu kupiła od Towarzystwa Pomocy dla Bezdomnych im. św. Brata Alberta w Krakowie przekazane mu przez Komisję Majątkową grunty pod Gliwicami.

Sęk jednak w tym, że nabywcy ominęli prawo pierwokupu, jakie przysługiwało dzierżawcom tych gruntów. To oznacza, że nigdy nie stali się ich prawowitym nabywcą - uznał Sąd Rejonowy w Gliwicach w precedensowym wyroku, jaki zapadł w sprawie dwóch rolników, których rodzina D. chciała wyrzucić z dzierżawionej ziemi.

Orzeczenie oznacza, że właścicielem ziemi jest nadal (zdumione tym faktem) Towarzystwo im. św. Brata Alberta, które martwi się teraz, że być może będzie zmuszone zwrócić rodzinie D. pieniądze i raz jeszcze powtórzyć sprzedaż, teraz już oczywiście z nowym operatem szacunkowym, wystąpieniem o zgodę do Stolicy Apostolskiej i z uszanowaniem prawa pierwokupu dzierżawców.

d45vfpg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45vfpg