Niemal połowa Polaków pracuje w trakcie urlopu
Polacy nie potrafią się odciąć od swojej pracy w trakcie urlopu wypoczynkowego – tak przynajmniej wynika z analizy wyników badań firmy Michael Page "Życie w Pracy". Niemal połowa z nas godzi się z wykonywaniem obowiązków służbowych w trakcie wolnego.
14.07.2019 | aktual.: 08.05.2022 15:51
Obowiązki zawodowe wymagają od nas coraz większego zaangażowania. Nie wystarczy już przyjść do biura na osiem godzin – coraz częściej pracodawcy wymagają od swoich pracowników gotowości do pracy poza godzinami przewidzianymi na nią.
Właśnie na aktywności zawodowej poza miejscem zatrudnienia skupiła się firma Michael Page w swoim badaniu "Życie w Pracy". A z ich analizy wynika, że 48 proc. jest gotowa wykonać swoje obowiązki względem chlebodawcy w trakcie wolnego.
W teorii zwierzchnik nie może żądać od pracownika wykonywania pracy w trakcie dni przeznaczonych na urlop (może natomiast przerwać go, jeżeli nastąpiły nieprzewidziane okoliczności, których nie zakładano w trakcie rozpoczęcia wolnego). W praktyce jednak podwładni świadomie i samowolnie coraz częściej rezygnują ze swoich przywilejów, aby wykonać życzenia swojego przełożonego.
Zobacz także
Zachęcają nas do tego telefony, tablety, czy laptopy, które dostajemy od zatrudniającego nas przedsiębiorstwa. Aż 83 proc. Polaków posiada służbowy sprzęt elektroniczny. 74 proc. korzysta z nich poza miejscem zatrudnienia, a przez to jest w ciągłym kontakcie ze swoim pracodawcą, m.in. poprzez skrzynkę pocztową czy połączenia służbowe. 62 proc. przyznało, że wykonuje swoje obowiązki zawodowe poza miejscem pracy z powodu poczucia odpowiedzialności, a 48 proc. z obowiązku.
Sprzęt służbowy zmienia nasze życie – tak uważa 77 proc. respondentów. Niestety, 61 proc. z nich wskazuje, że jest to zmiana na gorsze. Coraz trudniej Polakom odciąć się od swojego pracodawcy i dzięki temu odpocząć. Miejsca, które docelowo służyły do wypoczynku, stają się kolejnymi punktami kojarzącymi się ze zobowiązaniami względem firmy.
Jednak siedem na dziesięć osób uważa, że potrafi rozgraniczyć te dwie sfery. Pomaga im w tym m.in. możliwość pracy zdalnej. Niemal co piąty z badanych wskazał, że w biurze nie potrafi się właściwie skupić. Z możliwości wykonywania obowiązków służbowych poza własnym oddziałem korzysta 60 proc. ankietowanych.
Jednocześnie 57 proc. z nich uważa, że ma to pozytywny wpływ na ich życie, gdyż dzięki temu potrafią efektywniej wykonywać swoje zobowiązania względem pracodawcy. Odmiennego zdania jest 29 proc. z nich.
Badanie firmy Michael Page zostało przeprowadzone na grupie 534 osób specjalnie wybranych pod kątem płci, zawodu i wieku.