Trwa ładowanie...

Niemcom brakuje policjantów. Szukają ich w innych państwach

Berlińska policja ma problem z kadrą. Kandydatów do służby chce szukać w innych krajach Unii Europejskiej. Oferta ma zainteresować młodych bezrobotnych.

Share
Niemcom brakuje policjantów. Szukają ich w innych państwach
Źródło: WP.PL
d3f5bfy

Policja w Berlinie, podobnie jak w całej Brandenburgii, ma problemy z kadrą. Od dłuższego czasu cierpi na brak odpowiednich kandydatów do służby. Teraz chce ich znaleźć w innych krajach Unii Europejskiej. Potencjalni kandydaci mogliby uczyć się języka niemieckiego w Instytutach Goethego w poszczególnych krajach i tam zdawać egzaminy językowe - powiedziała komendant policji w Berlinie Barbara Slowik. Dodała, że oferta może być skierowana do młodych ludzi, którzy w swoich krajach nie mają pracy.

Płaca, mieszkanie, kursy

- Nie jest łatwo znaleźć odpowiednich kandydatów - skarży się Barbara Slowik. Jednocześnie przyznała, że praca w policji musi być bardziej atrakcyjna. - W gruncie rzeczy chodzi o lepsze wynagrodzenie - wyjaśniła. Dla kandydatów zza granicy stawka może okazać się atrakcyjna, ponieważ już w trakcie kursu przygotowawczego przyszli policjanci otrzymują wynagrodzenie w wysokości nawet 1,2 tys. euro miesięcznie. Do tego berlińska formacja chce udostępniać adeptom tanie mieszkania oraz finansować kursy prawa jazdy.

Zobacz też, jak polscy policjanci walczą z piratami drogowymi:

Innym pomysłem jest utworzenie centrum wyższego stopnia, które przygotowuje młodych ludzi do pracy w dziedzinie bezpieczeństwa publicznego. Centra takie istnieją już w Berlinie dla branży budowlanej, handlu i sektora społecznego.

Celem działań berlińskiej policji jest powiększenie liczby funkcjonariuszy w stołecznych służbach porządkowych do 19 tys. Obecnie jest ich 17 tys.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3f5bfy

Podziel się opinią

Share
d3f5bfy
d3f5bfy